Expert systems in business: an application for life insurance underwriting
- Tez No: 15523
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET R. TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET İŞLETEMEDE UZMAN SİSTEMLER : HAYAT SİGORTASI İÇİN BİR UYGULAMA Abu Zir, Yousef Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet R. Tolun Yardımcı Tez Yönticisi : Dr. Abdulhafid Shuwehdi Eylül 1991, 201 sayfa îş ortamı, karar vermede yardımcı olması amacı ile uzman sistem teknolojisine artan bir önem vermektedir. İş Uzman Sistemleri (İUS) problem çözümünde uzmanlarınkine yakın karar desteği sağlayan bilgisayar uygulamalarıdır. İUS gerçekleştirimi, problemin ait olduğu ve hali hazırda bilgisayar ortamına geçirilmiş sistemlerin bütünleştirilmesiyle ilgili değişik sorunları ortaya çıkarır. Bu çalışma, özellikle sigorta sektörüyle ilgili konulara değinmeyi amaçlamaktadır. Geliştirilen sigorta Risk Uzman Sistemi (RUS), risk çözümlemesinde uzmana destek vermek için tasarlanmış bir prototip uzman sistemdir. Hayat sigortası, sigortalı kişinin ailesini korumak veya onun iflas etmesiyle ortaya çıkabilecek parasal kayıplara karşı vkullanılır. Herhangi bir sigorta programının çalışmasındaki en önemli işlev risk çözümlemesidir. Sigortalama işlemi sigortacnın risk çözümlemesi, riskleri seçme ve gruplandırma ve üstlenilen risklerin fiyatlarım önerme işlemlerinin karar verildiği çatıyı oluşturur. RUS 'un bilgi tabanı, uzman sistem geliştirme kabuğu (Texas Instruments' Personal Consultant Plus) kullanılarak oluşturulup IBM kişisel bilgisayarlarla çalışmak amacıyla tasrlanmıştır. RUS bilgi tabam, bilgiyi kontrol etmek ve düzenlemek için çeşitli programlama teknikleri kullanır. IUS bilgi tabam, 450 kural ve 300 parametrenin bulunduğu 15 çerçeveyi içeren 750 kadar elemanı içerir. Her çerçeve, risk çözümleme alanının değişik alt problemlerine yöneliktir. RUS, kullanıcıyla yapılan mülakatlar ile standart prim tabloları, ve tıbbi tablolardan verilerini almaktadır. Kabuk harici ara birim olanakları olan Pascal programları' ile Lisp fonksiyonlarını kullanarak verileri kabuğa geri göndermektedir. Anahtar Kelimeler : iş Uzman Sistemleri, Karar Verme, Hayat Sigortası, Uzman Sistem Kabuğu. Bilim Kodu :619.02.04 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPERT SYSTEMS IN BUSINES&AN APPLICATION FOR LIFE INSURANCE UNDERWRITING Abu Zir, Yousef M. S. in Computer Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mehmet R. Tolun Co-supervisor : Dr. Abdulhaf id Shuwehdi September 1991, 201 pages Business environment is paying increased attention ?for expert system technology to aid in decision making. Business Expert Systems (BEB) are computer applications that provide decision support similar to that of human expert in solving problems. Building BEB presents different set of problems, related to problem domain as well as to the integration with the existing computerized systems. Present study attempts to address some of these issues related to the insurance sector in particular. The insurance Underwriting Expert System (UES) that was developed, is a prototype expert system which is designed to support the underwriter in the analysis of the risk. iiiLife insurance is used to protect the insured's family or others against pecuniary loss which may be the outgrowth of the economic death of the insured. The essential function in the operation of any insurance program is underwriting. Underwriting establishes the framework within which the underwriter makes decision, which is the process of selecting and classifying risks, and to recommend pricing of the risks undertaken. The knowledge base of UES was designed on an expert system development shell, Texas Instruments' Personal Consultant Plus, using an IBM AT compatible personal computer. UES knowledge base uses multiple paradigms programming to control and organize information. UES knowledge base contains about 750 elements including 450 rules and 300 parameters organized in 15 frames where each frame addresses a different subproblem of the underwriting domain. UES extracts data from the user through a dialog and from a standard actuarial and medical tables and returns them to shell by using the shell's external interface facilities to Pascal programs and Lisp functions. Keywords : Business Expert Systems, Decision Making, Life Insurance Underwriting, Expert System Shell Science Code: 619. 02. 04 iv