Motivation factors in the work place and the effect of the factors to the motivation
Çalışma hayatında motivasyonu etkileyen faktörler
- Tez No: 155237
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET ÇALIŞMA HAYATINDA MOTİVASYONU ETKİLEYEN FAKTÖRLER Çalışma hayatında insanların işlerine bağlılığını ve performanslarını arttırıcı yöntemlerden biri, kişilerin iş hayatındaki motivasyonlarını arttırmaktır. Yıllarca bu konu üzerinde çalışmalar yapılmış ve çeşitli bilim adamları tarafından teoriler geliştirilmiştir. Zaman içinde geliştirilen teoriler içerik ve iş süreci olmak üzere iki ana başlık altında toplanmaktadır. Motivasyonla ilgili olarak dile getirilen içerik teoriler motivasyon faktörlerinin kişinin içinden gelen enerjik, yönlenmiş ve sürükleyici davranışlar olduğunu ileri sürer. Tez çalışması içinde Maslow, Alderfer, Herzberg ve McClelland' ın teorileri içerik teorilere örnek olarak detayları ile açıklanmaktadır. Motivasyon üzerine dile getirilen iş süreci teoriler davranışların nasıl enerjik, yönlenmiş ve sürükleyici hale getirilebileceği üzerine ortaya konulmuş teorilerdir. Vroom ve Porter-Lawler'rn teorileri bu tip teorilere örnek teşkil eder ve tez çalışması içinde detaylandınlmıştır. Motivasyonu etkileyen faktörlerin neler olduğu ve bu faktörlerin motivasyonu ne yönde etkilediği yapılan literatür araştırmasından faydalanılarak aktarılmıştır. Motivasyonu etkileyen faktörler arasında ödüllendirme, iş zenginliği, amaç odaklılık, işin içinde olma, iş tatmini, yöneticilerin yapısı, organizasyonel yapı ve iletişimin en önemli faktörler olarak öne çıktığı saptanmıştır. Tez çalışması, insanların çalışma hayatında motivasyonunu etkileyen faktörleri ortaya koymakta ve bu faktörlerin motivasyona olan etkisinin yıllara göre nasıl değiştiğini gösteren, geçmişte uygulanmış anketlerden örnekler sunmaktadır. Geçmişte yapılmış anketlerin sonucunda ortaya çıkan veriler karşılaştırmalı olarak aktarılmaktadır. Geçmiş bilgilerden faydalanılarak teoride ortaya konulan çalışmanın, pratikte nasıl sonuçlar verdiğinin tespiti amacı ile 2003 yılında, bir vııperakende firmasında, 2258 kişi üzerinde bir anket uygulanmış; bu anket ile motivasyonu etkileyen faktörlerin önem sırası belirlenmiştir. Sorulan ek sorularla, bu faktörlerin kişilerin çalışma hayatlarında mevcut ve yeterli olup olmadığı- sorgulanmıştır. Anketin içinde demografik özellikler konusunda da geri bildirim alınmış; bu bilgiler ışığında çeşitli kırılımlarda analizler yapılmıştır. Temmuz, 2004 Seden LELOGLU SEÇİLİR vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FACTORS AFFECTING THE WORK MOTIVATION For improving the peoples' loyalty and performance in work life, increasing the work motivation is required. Many studies were done on this subject for years, and many theories were developed by different researchers. These theories exposed about work motivation are grouped into two general classes. The content theories of work motivation assume that factors exist within the individual that energize, direct, and sustain behavior. In the thesis the theories developed by Maslow, Alderfer, Herzberg, and McChelland, are explained in detail. Process theories of motivation attempt to describe how behavior is energized, directed, and sustained. The theories developed by Vroom and Porter-Lawler can be shown as the examples and detailed in the thesis. The factors effecting the work motivation, and also the knowledge about how they effect the motivation are given in the thesis by the help of literature survey done. Rewards, job enlargement and job enrichment, goal setting, participation, job satisfaction, leadership, organization structure, and communication are found to be the most important factors that effect work motivation. This study defines the factors that effect the work motivation and presents survey examples that applied in the past and shows the variation in time of the factor affects to work motivation. The comparisons of the surveys' responses are given in the thesis. For finding out whether the theoretical knowledge gives similar solutions in practice, a survey was applied in a retailer company, in 2003. By using the responses of 2258 respondents, the ranking of the factors effecting the work motivation was prepared. By the help of additional questions, the existence and sufficiency of these factors were interrogated. The demographic properties of the respondents were alsoasked in the survey, so that by the help of these data different analysis were done for subgroups. July, 2004 Seden LELO?LU SEÇİLİR vı