Türkiye'deki ahşap parke endüstrisinin bugünkü durumu ve ileriye dönük pazar potansiyelinin araştırılması
Current condition of wooden parquet industry in Turkey and research of market potantial
  1. Tez No: 155451
  2. Yazar: ÖZKAN ÖZKARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKER USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
TÜRKİYE'DEKİ AHŞAP PARKE ENDÜSTRİSİNİN BUGÜNKÜ DURUMU VE İLERİYE DÖNÜK PAZAR POTANSİYELİNİN ARAŞTIRILMASI Özkan Özkara ÖZ Türkiye'deki ahşap parke endüstrisinin bugünkü durumunun ve ileriye dönük pazar potansiyelinin araştırıldığı bu tezde ilk olarak, ahşap parke ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra TOBB, DİE ve TSE v.b başta olmak üzere muhtelif kuruluşların yapmış oldukları çalışmalar incelenmiş ve istatistiksel olarak; parke endüstrisi işletmelerin üretim miktarı, dış ticaret v.b açıdan ekonomideki payı, çalıştırdıkları işçi sayısı ve niteliği, coğrafi dağılımları, üretim teknolojileri, üretim maliyetleri, ithalat ve ihracat bilgileri belirlenmiştir. Bunun için, ahşap parke sektöründe faaliyet gösteren firmalarla görüşülerek son beş yıla ait üretim bilgileri derlenmiş ve yıllar itibariyle bunların değişimleri değerlendirilerek ileriye dönük Pazar potansiyeli hakkında tahminlerde bulunulmuştur. Sonuç bölümünde, ülkemizdeki işletmelerin üretim standartlarına uygunluğu ve rekabet güçlerinin artırılması için gerekli görülen düzenlemelerin neler olduğu ve mevcut sorunlarının belirlenmesiyle bunlara ait çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Anahtar kelimeler : Ahşap parke, Parke üretim süreci, Parke türleri, Arz-Talep ilişkisi Danışman : Yrd. Doç. Dr. ilker USTA, Hacettepe Üniversitesi, Ağaç işleri Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
CURRENT CONDITION OF WOODEN PARQUET INDUSTRY IN TURKEY AND RESEARCH OF MARKET POTENTIAL Ozkan Ozkara ABSTRACT This thesis, aiming at studying the current situation and future oriented market potential of the wooden parquet industry in Turkey, starts with general information related with wooden parquet. Subsequently, studies realized by various institutions such as Turkish Union of Chambers and Markets, State Institute of Statistics and Turkish Institute of Standards and statistical information is presented on the production volume of the parquet industry enterprises, their respective share in the economy in terms of foreign trade etc., number of personnel employed and their qualifications, geographic distribution, production technologies, import and exportation aspects. Firms, engaged in the wooden parquet sector, have been contacted for this purpose and estimates have been made related with future market potentials on the basis of the information compiled for the last five years and changes in thereof. The conclusion section focuses on determination of the arrangements required for ensuring conformity of the production establishments in our country with the productions standards and improvement of the competitive power, and presents solution recommendations for the problems identified. Keywords : wooden parquet, parquet production process,, parquet types, supply- demand relations. Adviser : Assist. Prof, ilker USTA, Hacettepe University, Department of Wood Products Industrial Engineering u