Daralmış damar parçalarının üç-boyutlu yapılarının üç keyfi açıdan alınmış anjiogram görüntülerindeki kenar bilgilerinden elde edilmesi
Reconstructing three-dimensional structure of coronary arterial segment from three angiogram images taken from arbitrary directions
- Tez No: 156153
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEMEL KAYIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Koroner damar tıkanıklığı, damarların tıkanmasıyla oluşur ve bu nedenle kalbe yeterince kan akışına engel olur. Koroner anjiogramlann görsel yorumu, gözleyiciden gözleyiciye farklılık göstermesi nedeni ile kalp hastalıklarının klinik teşhisinde sınırlamalara sahiptir. Bu nedenle, damar ağacımn üç-boyutlu olarak oluşturulması anjiogramlardan damarlar hakkında doğru bilgiyi elde etmekte önemlidir. Bu tez, gelişigüzel açılardan alınan üç anjiogramdan koroner damar parçasının üç- boyutlu olarak oluşturulması için bir yöntem tanımlar. Damar parçalan için eliptik kesite sahip ve genelleştirilmiş silindir modeline dayalı bir izdüşüm model önerilmektedir. Bu model arkaplan yapısı, buğulama ve gürültüyü dikkate almaktadır. Bu çalışmada, karşılık gelen üç izdüşüm profilinden eliptik kesite ait parametreleri hesaplamak için formüller geliştirilmiştir. Daha sonra, damar parçasının üç-boyutlu yapısı ardışık olarak gelen kesitlerin bağlanmasıyla elde edilir. Eliptik kesite sahip genelleştirilmiş izdüşüm modeline ek olarak bu tez, anjiogramlardan damarları bölütleyen bir algoritma tanımlamaktadır. Temel olarak matematiksel biçime dayalı teknikler içeren bölütleme algoritması, kullanıcı müdahalesi gerektirmemektedir. İzdüşüm görüntülerinin eşlenmesi için epipolar geometriden faydalanılmıştır. Önerilen üç boyutlu oluşturma yöntemi, daralma içeren bilgisayarda oluşturulmuş ve gerçek anjiogramlarda test edilmiştir. Sonuçlar, önerilen yöntemlerin geçerliliğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Keyfi Bakışlar, Üç-boyutlu Oluşturma, Kalp Daman, Kenar, Damarlann Bölütlenmesi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Reconstructing Three-Dimensional Structure of Coronary Arterial Segment from Three Angiogram Images Taken from Arbitrary Directions Coronary atherosclerosis results in obstruction of blood vessels and therefore prevents adequate supply of vessels to heart. Visual interpretation of coronary angiograms is limited by relatively large observer variability in assessing the clinical severity of coronary disease. Therefore, three-dimensional reconstruction of arterial trees is important in extracting accurate information about vessels from angiograms. This dissertation describes a method for three-dimensional reconstruction of coronary arterial segments from three angiogram images taken from arbitrary directions. Based on generalized cylinder model with elliptic cross-section, a projection model for arterial segments is proposed. This model takes into account background structure, blurring and noise. Then, a set of formulas are developed to compute shape parameters of elliptic cross-section from three corresponding projection profiles of the cross-section. Then, three-dimensional structure of arterial segment is obtained by linking consecutive cross- sections. In addition to projection model based on generalized cylinder with elliptic cross- section, this dissertation describes an algorithm which segments vessels from angiograms. Segmentation algorithm which consists of techniques of mathematical morphology mainly doesn't require user-interaction. The epipolar geometry is utilized for matching projection images. The proposed reconstruction method was tested on a computer-generated arterial segment and real angiograms of a stenosed coronary segment. The results show the validity of the proposed method. KeyWords: Arbitrary Views, 3D Reconstruction, Coronary Artery, Boundary, Segmentation of Vessels. VI