Batı Anadolu'da yetişen kekiklerde radyoaktivite araştırması
  1. Tez No: 15631
  2. Yazar: SÜREYYA YETKİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELMAN R. KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
-Xi- OZET İnsanlar yaşamları boyunca, doğal ve yapay radyasyon la içice yaşamaktadır. Doğal radyoaktif elementler; besin ler yoluyla insan vücuduna girerek, insanın zorunlu olarak radyasyona maruz kalmasına neden olurlar. İşte bu nedenle; özellikle tıpta tedavi alanında bü yük ölçüde kullanılan, ayrıca çay ve baharat olarak da, insanlar tarafından tüketilen kekikler üzerinde, bir rad yoaktivite araştırması yapılması uygun görülmüştür. Bu çalışmada; Batı Anadolu bölgesinin 16 yöresinden alınan kekik örneklerinin; ppm olarak eU ve eTh konsan trasyonları, ayrıca pCi/gr olarak da Ra-226 ve gros beta aktivite değerleri saptanmıştır. Ayrıca eU/eTh oranları incelenmiştir. Sonuçta; kekik örneklerinde eU ve eTh konsantrasyon ları ile Ra-226 aktivitesinin oldukça düşük olduğu, buna karşılık; gros beta aktivite değerlerinin biraz yüksek ol duğu gözlenmiştir. Bunun nedeninin de büyük bir ihtimalle, K-40 izotopundan ileri geldiği düşünülmüştür. Ayrıca eü^eTh olduğu görülmüştür. Buda bitkinin topraktan su aracılığı ile toryuma oranla suda daha fazla çözünen uranyum bile şiklerini emdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Man has always lived with radioactivity from natural and artificial sources in the environment. He gets the natural radioactivity through the radioactive elements found in his food, and this inevitably leads him to be exposed to radiation. This being so, a radioactivity test was made on the thyme plant, which is widely used in medicine and also as a hot drink or a flavouring herb. In this study, various samples of thyme were gathered from 16 different districts in Western Anatolia, and estimates were made of their eU and eTh concentrations in ppm and their Ra-226 and gross beta activity values in pCi/gr. The ratios of eU/eTh were also calculated. Results showed that, in the examined samples eU and eTh concentrations and Ra-226 activity were very low while gross beta activity was fairly high. The isotope K-40 was thought tobe the likely causative factor. It was also found that eU was greater than eTh (eU^>eTh). This shows that the plant absorbs uranium compounds of a higher solubility than thorium from the soil by means of water in the soil.