Gebelerin preeklampsi ve bakımı ile ilgili bilgi düzeylerinin durumluk anksiyete üzerine etkisi
Preeclampsia pregnancies who were informed about the illness and educated about practicing the treatment in the illness effect state anxiety inventory
  1. Tez No: 156329
  2. Yazar: MERYEM TÜRKAN ERER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZİFE AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu araştırma Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisi, Mersin Devlet Hastanesi ve Mersin SSK Hastanesi Doğumevinde preeklampsi tanısı konulmuş gebelerde hastalık ve bakım bilgisinin durumluk anksiyeteyi azaltmada etkisini değerlendirmek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 01.10.2002 tarihinden itibaren bir yıl içinde preeklampsi tanısıyla servise yatan 45 preeklampsili gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırıcı tarafından hazırlanan hastaların sosyo-demografık özelliklerini, hastalık ve bakım bilgisini saptamaya yönelik sorulardan oluşturulmuş veri toplama formu ve durumluk anksiyetesini saptamak amacıyla Spielberger'in Durumluk Anksiyete Ölçeği (State Anxiety İnvantory) kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda SPSS for 10.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde; yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, paired samples t-test ve student t-testi kullanılmıştır. Preeklampsili gebeler hastalık ve bakım bilgisi eğitiminden önce durumluk anksiyete ölçeğinden aldığı puan değerinin ortalaması 53.7 (orta düzey ), standart sapması 12.2 ve eğitimden sonraki anksiyete ölçeğinden aldığı puan değerinin ortalaması 37.6 (hafif düzey), standart sapması 9.5'dur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was made, as a experimental, in risky pregnancies diagnosed as preeclampsia in Mersin University Hospital Gynecology Department, Mersin State Hospital and Social Insurance Institution Hospital Gynecology Department, in order to evaluate the effects of the illness and treatment information on alleviating the state anxiety. The sample group of the research was consist of 45 pregnant women who were hospitalized with preeclampsia diagnosis between 1 October 2002 and 1 October 2003. In collecting the data, the researcher used a questionnaire by which it was aimed to determine the patients' socio-demographic characteristics and information about the illness & its treatment and additionally, Spielberger's“State Anxiety Inventory”was used to determine the state anxiety. The collected data was evaluated by using the computer program“SPSS for 10.0”. In analyzing the data, distributive percentage, paired samples t-test, student t-test were used. Before the sample patients were informed about the illness and its treatment, the mean value of Spielberger's“State Anxiety Inventory”was 53.7 (middle level) and standart deviation was 12.2. However, after they were informed about the illness and its treatment the mean value changed to 37.6 (low level) and the standart deviation was 9.5.