Travmatik erkek paraplojelere yüksek frekanslı TENS
- Tez No: 44
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE SEPİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Kazaları Araş. ve Önleme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazalarda Acil Yardım ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ankara Rehabilitasyon herkesi ' nde, 15 erkek travmatik paraplejik hastanın kronik, lezyonal ve yansıma ağrıları üzerinde, yüksek yoğunluklu TENS' in etkisi araştırılmıştır» En iyi sonuç veren bir hastamızın dışında, tümü cerrahi müdahale görmüşlerdir Trigger nokta ve mekanik lezyonal ağrıların giderilmesinde, S ile 15 arasında, birer saatlik seans yeterli görülmüş ve anlamlı sonuçlar bulunmuştur. Yansıma ağrılarında ise etki, ancak“dayanabilme”sınırları ile ölçülebilmiştir. Bu temelde a) TENS uygulamasının, ağrıların yoğunlaştığı saatlerde (özellikle geceleri) yapılması, b) Yüksek yoğunluklu akım ile, yansıma ağrılarıyla İlgili paravertebral bölgeye, bir saatten az olmamak üzere, elektrodların bağlanması, önerilebilinir.
Özet (Çeviri)
The efficacy of high intensity TENS applications in the relief o-f disabling chronic lesion level and projected pain in 15 traumatized male paraplegics (all resident patients in the Rehabilitation Center., Ankara, Turkey) was studied. With the exception o-f the one giving the best response, all of our patients had undergone corrective surgery» From 8 to 15 one-hour treatments were found sufficient to resolve lesional level pain and, in general, trigger points» However, this course of therapy was only able to reduce projected pain in the lower extremities to the level of“tolerability”» In view of these findings we suggest that» a) Treatments be given when the level of pain is at its highest (usually at night) 5 b) Studies be made of the effects on projected pain of high frequency treatments lasting not less than one hour when the electrodes are placed in the paravertebral area»