The Architectural structures of the Fatih age
  1. Tez No: 15643
  2. Yazar: FEYZAN DALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Osmanlı topraklarında yaratılmış olan ve Osmanlı mimarisi olarak adlandırılması gereken bu mimarinin gene aynı başlıkla incelenmesi gerekmektedir. Osmanlı Mimarisi tarihte Osmanlıların yaptığı yolculukla birlikte gelişmiş olup bir gecede yaratılmadığı gibi en son kendi ifadesine ulaşana kadar da bir çok denemelerden geçmiştir. Kendilerine özgün mimariyi bulma çabaları esnasında çok çeşitli kültürlerle de etkileşimlerde bulunan Osmanlıların yarattığı eserlerde özellikle erken dönemde bu yakın etkileşimin izlerini gözlemlemek olasıdır. Bu açıdan II. Mehmet devri hem artistik hem de politik olarak büyük önem taşımaktadır. Bizans İmparatorluğunun varlığına son veren ve Osmanlıların uzun zamandır düşlediği dünya imparatorluğu kurma düşüncesi için gerekli adımı -v-atan II. Mehmet olmuştur. Bu aşamada Osmanlılar kendilerini Bizansın mirasçıları olarak görmüşler ve devraldıkları bu noktadan öteye bir Türk devleti olarak devam etmeyi istemişlerdir. İstanbul'un fethinden sonra Osmanlı Devleti idari yapısı yeni bir yapılaşma süreci iğine girmiş ve bu sürecin sanat dünyasına olan yansımaları II. Mehmet döneminin mimari yapılarında gözle görülebilir şekilde belirginleşmiştir. Bu yeniliklerin tek bir kelimeyle özetlenmesi gerekirse o da Klasik Döneme girmeden önce kazanılan dışavurumda kendine güven olarak ifade edilebilir ki bu Osmanlı Mimarisinin kendi klasiklerini yaratması için gerekli niteliktir. -vi-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Ottoman Architecture which is the architecture created on the Ottoman lands needs to be studied with a title of its own. This architecture has evolved over a long period of time eventually finding an expression of its own. During this search for identity, the multitude of interactions which the Ottomans had with surrounding cultures had its impact on the Ottoman architectural style. One can trace these influences more easily in works created in the earlier times. Being a period of transition, the age of Mehmed II bears great political and artistic significance. From the political perspective, it was Mehmed II who gave an end to the Byz?ntine Empire, thus leading the way to a long sought after Ottoman dream, that is, becoming a world empire. The Ottomans, who considered themselves to be the inheritors of the Turkish culture, implemented major administrative changes thereafter. -iii-The spirit of self-confidence which subsequently came into being reflected itself on the art world, namely, the architectural works of Mehmed II' s time, thus paving the way for the masterpieces of the Classical Age. -IV-