Gedikpaşa Kadırga Liman Caddesi'nde tarihsel araştırma ve mimari oluşumun incelenmesi
  1. Tez No: 23107
  2. Yazar: SAİD ALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN ALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Tarihi Yarımada da yer alan ve eski İstanbul'un teşkil ettiği çekirdeğe çok yakın olan Gedikpasa bölgesi, ilk çağlardan beri çeşitli uygarlıkların sahnesi olmuştur. İstanbul'un 1453 ' te Fatih tarafından fethi ile Osmanların eline geçmesi bu bölgeye daha da önem kazandırmıştır. Bölgede bulunan Rum. Ermeni kiliseleri muhafaze edilerek çok sayıda cami ve Hamam inşa edilmiştir. Osmanlı topraklarının, her tarafından gelen nuflis kısmen Gedikpasada yerleşmiş. Bölgeye önem ve hareket kazandırmıştır. Zaman içinde geçirilen zelzeleler, yangınlar ve bilinçsizce yıkımlar nedeni ile çok eski devirlere ait yapıların çoğu yok olmuştur. Ancak 19. yy 'a ait çoğunluğu kagir sıraev niteliğindeki yapılar günümüze ulaşmıştır. Zamanla artan nufüs. gelişen endüstri ve yeni ticaret sahalarının açılmasıyla bu yapılar depo. atölye ve is merkezi olarak kullanılmaktadır. Bugün Gedikpasa bölgesi bir imalat ve tüketim merkezi haline gelmiştir. Ekonomik bahaneler ile bu sevimli ve güzel yapılar hiç onarım ve herhangi bir müdahele yapılmadan kendi kaderlerine bırakılmış durumdadırlar.7 Bu çalışma: bölgeye genel olarak bir koruma önerisi olarak hazırlanmıştır, kadırga liman caddesindeki yapıların onarıml any la ilgili ve turizm sektörüne hizmet etmeleri için bir çalışma olup, örnek proje ile yapı sahiplerine yol göstererek yapılarını günümüz koşullarına uygun hale getirerek kullanmaya ve korumaya devam etmelerinin milli kültür ve servetin gelecek kuşaklara devredilmesi gerektiği bilincinin verilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gedikpasa Region which was situated on the historical peninsula and was close to the old core of Istanbul had encountered various civilizations from the early ages on wards. Being owned by Ottomans after conquest of Istanbul by Fatih in 1453, its importance was increased. Christians and Armenians churches which exited in this region had been protected and many mosques and Turkish baths had been constructed. People coming from different regions of Ottoman, lived in Gedikpasa partially and brought importance and activities to this region. As time went by, most of the structures which were historical. destroyed by earthquakes. fires and consciousness. However, stone houses constructed in in the 19 th century can still be found. These structures are used as ware houses. workshops and business centers due to increase in population growth industry and new opportunities in trading.Today Gedikpasa Region has become a production and consumption area. With economical excuses, this attraction and beautiful structures have not been repaired and left without any interference. This study is prepared as a proposal of preservation of the region and restoration of the structures as Kadırga liman streets so that they can serve to tourism sector. It is tried to enlighten this matter by providing the owners a sample study, and moreover it is emphasised that the preservation and inheritance of these building to the following generations as part and reflection of our national culture and wealth is our duty.