Mekanik ikter modeli oluşturulan sıçanlarda, mekanik ikter ile ilişkili renal hasarın önlenmesinde ursodeoksikolik asit ve piperasilin-tazobaktam'ın etkileri (Deneysel çalışma)
Effects of ursodeoxycholic acid and piperacillin-tazobactam in renal failure associated with obstructive jaundice model
  1. Tez No: 156634
  2. Yazar: MURAT GÖNENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN KAPAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda piperasilin-tazobaktam ve ursodeoksikolik asidin mekanik ikter ile ilişkili renal yetmezlik gelişimine etkileri araştırıldı. Yöntem: Bu amaçla her biri 10 adet sıçandan oluşan 4 grup oluşturuldu. 1. gruba şam laparotomi, diğer gruplara ise laparotomi ve koledok ligasyonu uygulandı. Ek olarak, 3. gruba enteral yoldan gavaj ile 25 mg/kg/gün ursodeoksikolik asit, 4. gruba ise parenteral yoldan (intramuskuler) 2000 mg/kg/gün piperasilin-tazobaktam verildi. Postoperatif 14. günde sakrifiye edilen sıçanlardan kan örnekleri alınarak üre, kreatinin, total bilirubin, SGOT, SGPT, ALP ve endotoksin düzeylerine bakıldı. Ayrıca alman böbrek piyesleri histopatolojik incelemeye tabi tutuldu.Sonuç: Koledok ligasyonu uygulanan tüm gruplarda gerek biyokimyasal gerekse patolojik parametreler açısından kontrol grubuna oranla anlamlı değişiklikler mevcuttu. Kontrol grubunda endotoksin saptanmazken, sadece koledok ligasyonu uygulanan grupta endotoksin düzeyleri piperasilin-tazobaktam ve ursodeoksikolik asit grubuna oranla anlamlı ölçüde yüksek bulundu. Üre ve kreatinin değerleri ise, piperasilin-tazobaktam ve ursodeoksikolik asit kullanılan gruplarda, sadece koledok ligasyonu yapılan gruba oranla anlamlı ölçüde düşüktü. Histopatolojik inceleme sonuçlan, renal hasarın kontrol grubu haricindeki gruplarda belirgin ölçüde fazla olduğunu gösterdi. Piperasilin-tazobaktam grupta renal hasarın sadece koledok ligasyonu yapılan ve ursodeoksikolik asit kullanılan gruplara oranla daha ılımlı düzeyde olduğu görüldü. Tartışma: Ursodeoksikolik asit ve piperasilin-tazobaktam, endotoksin ve klinik anlamda renal fonksiyon göstergeleri olan üre ve toeatinin değerlerine pozitif yönde etki etse de, histopatolojik olarak mekanik ikterle ile ilişkili renal yetmezlik tablosunu anlamlı ölçüde engelleyememektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: In this experimental study, effects of ursodeoxycholic acid and piperacillin-tazobactam in acute renal failure associated with obstructive jaundice have been researched. Method: Forty male Spraque Dawley rats were divided into 4 groups. Group 1 rats served as sham laparotomy (control) group; Group 2 rats had their common bile duct ligated; Group 3 rats had their common bile duct ligated and were also given 25 mg/kg/day ursodeoxycholic acid by enteral route; and Group 4 rats underwent the same operation and were also administered 2000 mg/kg/day piperacillin-tazobactam by parenteral (intramuscular) route. On the 14th postoperative day, all of the animals were sacrified, and blood and renal tissue samples were obtained from each for biochemical and histopathological examination. Urea, creatinine, 77bilirubin, SGOT, SGPT, ALP and endotoxin levels were determined in blood samples. And renal tissue samples were examined for acute renal failure parameters. Results: In all groups, which had their common bile duct ligated, biochemical and histopathological results were significantly different from the results of control group. Endotoxin was not detected in control group, whereas in other groups endotoxin were detected in variable amounts. However, endotoxin levels were significantly lower in ursodeoxycholic acid and piperacillin-tazobactam groups. Urea and creatinine levels were significantly higher in all groups with the exception of control group. Elevation of urea and creatinine levels were, however, significantly moderated in ursodeoxycholic acid and piperacillin-tazobactam groups. In histopathological examination, significant renal damage was observed in all of the jaundiced groups. In piperacillin-tazobactam group, pathological findings were significantly milder than other jaundiced groups. Discussion: Ursodeoxycholic acid and piperacillin-tazobactam reduce the intensity of endotoxemia and the elevation of urea and creatinine levels which are used clinically for assessing the renal functions. However, we found that they have no significant effect in preventing the renal failure associated with obstructive jaundice. 78