Ratlarda siyatik sinir bloğunda lidokain ve magnezyumun ayrı ayrı ve birlikte kullanımının blok üzerine olan etkilerinin araştırılması ve karşılaştırılması
The search and comparison the effects of lidocaine and magnesium which is added to lidocaine during sciatic nerve block at rats
- Tez No: 156756
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEY,N ÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Çalışmamızda, ratlarda uygulanan siyatik sinir bloğunda lidokain ve lidokaine ilave edilen magnezyumun duysal ve motor blok kalitesine etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızı 60 adet, Wistar albino erkek rat üzerinde yaptık. Ratlann tümüne siyatik sinir enjeksiyonu öncesinde inhalasyon anestezisi ile sedasyon uyguladık. Sedasyon uygulaması için ratlar, içinden 3 L/dk % 1 00 oksijenle birlikte % 2-3 vol. halotan (Halothan; Sanofî-Doğu, TÜRKİYE) akımı geçirilen, 25x25x20 cm boyutlarında, özel, şeffaf plastikten yapılmış odacıkta 3-4 dakika tutuldu. Çevreyle ilişkileri kesilip, hareketsiz, solunumları düzenli, solunum frekansları 40-50/dakika olunca, dokunma ile veya kulaklarına lastik bir puarla hava akımı uygulandığında zayıf olarak hareketlenmeye çalıştıklarında bu odacıktan çıkartıldı. Ratlann her iki arka ekstremitesinde topuk ve beşinci parmak tabanından dijital termometre (First temp.Genius, UK.) ile başlangıç sıcaklıklarını ölçtük Daha sonra ratlan rastgele dört eşit gruba ayırdık. Lidokain grubuna (L Grubu) (n=15) %1 Lidokain 0.1 mL, Lidokain+Magnezyum grubuna (LM Grubu) (n=15) toplam 0.1 mL içinde %1 Lidokain+%6.3 Magnezyumdu, Magnezyum grubuna (M Grubu) (n=15) %6.3 Magnezyum 0.1 mL, Serum fizyolojik grubuna (SF Grubu) (n=15) Serum fizyolojik 0.1 mL insülin enjektörüne (26GxlO mm) çekerek, siyatik sinire injekte (inj+) ettik. Sol arka ekstremiteye ise herhangi bir işlem yapmadık (inj-). Tüm gruplardaki ratlarda, çalışmanın 1, 5, 10, 20, 30.'dk'larmda ve 90.dk'nm sonuna kadar her 15 dk.'da bir siyatik sinirin nörolojik olarak değerlendirilmesi ve sıcaklık ölçümlerini yaptık. Herbir ratta bu değerlendirmeleri aynı sırayla ve toplam 120 saniye içinde bitirdik. Siyatik sinirin nörolojik olarak değerlendirilmesinde,“Tactile placing response”(TPR) ve“Hopping response”(HR) ile propriosepsiyonu 45(OrNormal, l:Hafif azalmış, 2:Belirgin azalmış, 3:Yok);“Extansor postural thrust”(EPT) (gram) ve“Grasping reflex”(GR) (1 : Var, 0: Yok) ile motor fonksiyonu;“Withdrawal reflex”(WDR) (Fleksiyon refleksi) (WDR Ply, WDRDM, WDRDL, WDRPM, WDRPL, WDRP5, WDRP6) (1 : Var, 0: Yok) ile nosisepsiyonu değerlendirdik. Grupların demografik verilerinin karşılaştırılmasında kikare ve ANOVA testi kullandık. Grup içi değerlendirmelerde Friedman testi ve Mann-Whitney U testi kullandık. Gruplar arası değerlendirmelerde global olarak dört farklı grup için“Kruskall Wallis testi”kullandık. Lidokain ve lidokain+magnezyum ile siyatik sinir injeksiyonu yapılan sağ arka ekstremitelerde blok oluştu. Magnezyum ve serum fizyolojik ile siyatik sinir injeksiyonu yapılan gruplardaki raflarda ise motor ve sensoryal blok gelişmediğini gördük. Lidokain ile siyatik sinir bloğu uygulanan gruptaki rafların arka ekstremitel erinde blok süresinin lidokain +magnezyum ile blok uygulanan gruptaki raflara göre daha uzun olduğunu saptadık. Sonuç olarak; raflarda uyguladığımız ve bir periferik sinir bloğu olan siyatik sinir bloğunda, lidokaine eklenen magnezyumun blok üzerine olumlu etkilerinin olmadığı düşüncesine vardık. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we aimed to search, the effects of lidocaine and magnesium which is added to lidocaine during sciatic nerve block at rats. We studied on 60, Wistar-albino male rats. We gave them sedation by using inhalation anesthesia (Halothan; Sanofi-Doğu, TÜRKİYE) before the sciatic nerve block. We measured the temperature with using a digital thermometer (First temp.Genius, UK.) at the heel and the base of the fifth toe. Then we divided the rats into four groups randomly. For the sciatic nerve block, we injected %1 Lidocain 0.1 mL to the rats in the group of Lidocain (Group L) (n=15), 0,1 mL %1 Lidocain+%6.3 Magnesium in the group of Lidocain+Magnesium (Group LM) (n=15), %6.3 Magnesium 0.1 mL in the group of Magnesium (Group M) (n=15), ) %0.9 sodium chloride solution 0.1 mL in the group of serum physiology (Grup SF) (n=15). We did not inject anything to the other limb. In all rats we monitored the neurologic status of the siciatic nerve and we measured the temperatures at 1, 5, 1 0, 20, 30, 40, 60, 75 and 90 minute after the injection. At all rats we finished the measurements in the same order and in 120 seconds. Proprioseptive integrity was evaluated by assessing the response to tactile placing and the hopping response.(0: Normal, 1: slightly impaired, 2: severely impaired, 3: absent). Motor integrity was evaluated by assessing extansor postural thrust and grasping reflex (1: present, 0: absent). Nociception integrity was evaluated by assessing the withdrawal reflex (WDR Ply, WDRDM, WDRDL, WDRPM, WDRPL) (1 : present, 0: absent) The demographic results were compaired by using Chi-Square and ANOVA test. The groups were compaired among themselves, using Friedman test and Mann-Whitney U test. The comparisons between groups were carried out by using Kruskall Wallis test. 47Sciatic nerve block is observed at the limb to which we injected Lidocain and lidocain+magnesium. There were no block in the other group of the rats. The block time by using lidocain was longer than by using lidocain+magnesium for sciatic nerve injection. As a result in our opinion; there were no positive effects to the sciatic nerve block by adding magnesium to lidocain in rats. 48