Bası yaralarında manyetik alan ve lineer polarize polikromatik ışık tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of effectiveness of magnetic field and linear polarized polychromatic light therapies in pressure ulcers
- Tez No: 156796
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bası yaralan, özellikle yatağa bağımlı, immobil hastaların önemli bir sağlık sorunudur ve uzun süreli tedavi gerektirdiği için de hastaya maddi ve manevi yük getirir. Bu çalışmada bası yaralarının iyileşmesinde manyetik alan ve lineer polarize polikromatik ışık tedavilerinin etkisi araştırıldı. Çalışmamız Eylül 2002-Temmuz 2004 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji ve Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniklerinde yatan hastalar üzerinde yapılmıştır. Çalışmamız 20 MA, 20 LPPI olmak üzere 40 vaka ile tamamlanmıştır. Çalışmaya evre II ve evre IH bası yaralan alınmıştır. Tüm yaralan tedavi öncesi serum fizyolojik ile yıkayarak antibakteriyel pomat uyguladık. Kapalı pansuman uyguladığımız çalışmamızda MA tedavisi pansuman malzemesi üzerinden uygulanmıştır, LPPI ise direkt cilt üzerine uygulanmıştır. Birinci gruptaki yaralarımıza BTL09 Magnetoterapi cihazının program referansına bağlı kalarak günde 1 kez, 30dk süre ile 150G olarak uygulanmıştır. ikinci gruptaki yaralarımıza 1,3 J/cm2 enerji dozuna sahip Biolamp cihazı ile yine günde 1 kez, 6dk ve 10cm uzaklıktan uygulanmıştır. 41Bası yaralarının yüzey alanları tedavi başlangıcı (l.gün), 7.gün ve 15. günlerde asetat kağıdına şablonları çıkarılıp milimetrik grafik kâğıdına aktarılmıştır. Çizimlerin içine giren kareler sayılarak, yüzey alanı cm2 olarak hesaplanmıştır. Tedavi öncesi, 7. gün ve 15.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF EFFECTIVENESS OF MAGNETIC FIELD AND LINEAR POLARIZED POLYCHROMATIC LIGHT THERAPIES IN PRESSURE ULCERS SUMMARY Pressure ulcer is an important health problem of immobile and especially bedridden patients because of lengthened treatment duration which leads to health expenses and psychologic load. In the study, we assessed the effect of magnetic field and linear polarized polychromatic light on pressure ulcer healing. Hospitalized patients in departments of physical therapy and rehabilitation, neurology and plastic and reconstructive surgery between September 2002 and July 2004 were recruited for this study. Of the total forty grade JJ or grade UJ pressure ulcers, 20 were treated with magnetic field, whereas the remaining 20 were treated with linear polarized polychromatic light. All wound surfaces were cleaned using physiologic serum and dressed with antibacterial pomade. Magnetic field was applied through the dressing and linear polarized polychromatic light was applied directly through the skin. Group I ulcers were treated with 150G magnetic field for 30 minutes daily in accordance with references of BTL09 magnetotherapy device. 43Group II ulcers were treated with l,3J/cm2 energy dosage of Biolamp device for 6 minutes daily from a distance of 10cm. Ulcer area measurements were made using a scaled paper at 1., 7. and 15. days of treatment and expressed as square centimeters. Intra group comparisons of mean wound areas at 1., 7. and 15.