Düzenli egzersizin kan paraoksonaz ve aril esteraz aktiviteleri ile homosistein ve nitrik oksit düzeyleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of regular exercise on paraoxonase, aryl esterase activities, homocysteine and nitric oxide levels
  1. Tez No: 156826
  2. Yazar: FARUK TURGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRAY İŞLEKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Aerobik egzersizin koroner kalp hastalığı (KKH) klasik risk faktörleri üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Ancak, sağlıklı yaşam amacıyla yapılan aerobik jogging (hafif koşu) ve temel olarak anaerobik özellikteki futbol egzersizinin paraoksonaz (PON1) ve aril esteraz (AREST) enzim aktiviteleri, PON1-192 polimorfizmi, homosistein (Hey), nitrik oksit (NO) gibi KKH risk faktörü olarak kabul edilen parametreler üzerindeki etkileri ise tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada orta yaş grubundaki sağlıklı erkeklerde, sağlıklı yaşam amacıyla yapılan uzun süreli jogging ve futbol egzersizlerinin yukarıda söz edilen risk faktörleri üzerindeki etkileri araştırıldı. Ayrıca PON1-192 polimorfizmi ile kronik sgzersiz ve KKH risk faktörleri arasındaki olası ilişkiler incelendi. Çalışmamıza 40-55 yaş arası toplam 60 sağlıklı erkek katıldı. Sağlıklı /asam amacıyla uzun süredir düzenli olarak haftada en az iki gün jogging (JG, n=20) ve futbol (FG, n=20) egzersizleri yapan iki grup ile egzersiz yapmayan bir kontrol grubu (KG,n=20) olmak üzere üç grup oluşturuldu. Deneklerin fiziksel (boy, kilo, vücut kitle indeksi, vücut yağ oranı) ve fizyolojik ölçümleri (dinlenik kalp atım hızı, kan basıncı, MaxV02) yapıldı. Açlık venöz kandan, bazal paraoksonaz (PON1) ve tuzla stimüle paraoksonaz (TSPON1) ve aril esteraz (AREST) aktiviteleri, NO (nitrit+nitrat), tiyobarbitürik asit ile reaksiyona giren madde (TBARS) düzeyleri kolorimetrik yöntemlerle, plazma total Hey düzeyleri floresans polarizasyon immüno assay yöntemi ile belirlendi. Ayrıca klasik KKH risk faktörleri olarak kabul edilen serum trigliserid (TG), total kolestrol (TK), HDL kolesterol (HDL- K) ve alt grupları (HDL2-K ve HDL3-K) kolorimetrik olarak saptandı. PON1-192 polimorfizmi için yapılan fenotipleme, TSPON1/ AREST oranı esas alınarak gerçekleştirildi. Buna göre egzersiz ve kontrol grupları düşük aktiviteli QQ, QR hetrozigotu, yüksek aktiviteli RR ve R taşıyıcı (QR+RR) fenotip grupları şeklinde sınıflandırıldı. Çalışmanın sonucunda:> Sağlıklı yaşam amacıyla yapılan jogging ve futbol egzersizlerinin: ? Klasik risk faktörleri üzerinde anlamlı düzeylerde olumlu etkileri bulundu (p Bulgular PON 1 polimorfizmi açısından incelendiğinde: ? Kontrol grubunda KKH klasik risk faktörleri açısından fenotip grupları arasında anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Regular exercise of aerobic nature is known to have beneficial effects on widely accepted risk factors of coronary heart disease (CHD). However, the effects of leisure-time aerobic jogging and basicly anaerobic soccer on blood paraoxonase (PON1), arylesterase (AREST) activities, PON1-192 polimorphism, total homocysteine (tHcy) and nitric oxide (NO) which is regarded as a cardiovascular disease risk factor, has not been investigated extensively to date. This study was designed to determine the effects of two different training regimen on the above mentioned risk factors in middle aged men. Moreover, the relation between PON1- 192 polymorphism, long term exercise, and widely accepted risk factors of coronary heart disease has been investigated. A total of 60 males aged 40-55 participated in the study. The two study groups were selected from aerobically training joggers (JG, n=20) and from leisure- time soccer players on a mixed aerobic/anaerobic training regimen (SG, n=20) respectively. They all had been training twice a week since many years. They were individuals who had been training for at least five months, either by playing soccer (SG), or jogging and running (JG). The control group (CG, n=20) consisted of sedentary counterparts with similar physical characteristics, diet and life style. Body weight and height, body mass index (BMI) and body fat ratio (BFR) were measured. Resting heart rates (HR), systolic (SBP) and diastolic blood pressures (DBP), maximal oxygen consumption (MaxV02) were determined. Serum basal PON1, salt (NaCI) - stimulated PON1 (TSPON1) and AREST activities, NO and TBARS (Thiobarbituric acid reactive substances) were analysed with colorimetric methods. Plasma total Hey was determined with the fluorescence polarization immunoassay. Serum total cholesterol (TC), HDL-C, subgroups HDL 2-C, HDL3-C and triglyceride (TG) levels were determined with standard enzymatic-colorimetric methods. Phenotype groups of PON 1-1 92 polymorphism were determined using TSPON1 / AREST ratio. The phenotype subgroups for exercise training and controlgroups were classified as QQ with low activity, QR heterozygote, RR with high activity and R carriers (QR+RR).