Menopoz sonrası osteoporoz oluşumunda kobalamin metabolizmasının rolü ve Vitamin D ile biyokimyasal kemik belirteçleri arasındaki ilişkiler
The role of cobalamin metabolism in postmenopausal osteoporosis and the relationship of vitamin D with biochemical bone markers
- Tez No: 156865
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA GÜLTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET MENOPOZ SONRASI OSTEOPOROZ OLUŞUMUNDA KO BALAM İN METABOLİZMASININ ROLÜ VE VİTAMİN D ÎLE BİYOKİMYASAL KEMİK BELİRTEÇLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER Böbrek proksimal tübül hücrelerinde bulunan megalin ve kubilin reseptörleri glomerüler filtrata geçen vitamin ve hormon taşıyan proteinlerin geri emiliminde rol alırlar, bu nedenle transkobalamin, parathormon ve kalsiyum geri alımı üzerine olan etkilerinden dolayı osteoporoz oluşum mekanizmasında yer alabilirler. Çalışmamız sırasında, osteoporozun biyokimyasal belirteçleri ile vitamin B12 ve idrarda metilmalonik asit parametrelerini ölçerek bu bağlantıyı araştırdık. Ayrıca bu çalışmamızda, vitamin D'nin referans aralıklarını saptarken parathormon ile olan ilişkisini ve vitamin D ile ilişkili olabilecek diğer parametreleri araştırdık. Hasta grubu olarak en az iki yıldır adet görmeyen 125 kadın hasta (ortalama yaş:55±0.6), kontrol grubu olarak, adet düzensizliği başlamış ama henüz menapoza girmemiş 27 kadın hasta (ortalama yaş:45±0.7) seçildi.
Özet (Çeviri)
YABANCI DİLDE OZET(İNGİLİZCE) THE ROLE OF COBALAMIN METABOLISM IN POSTMENOPAUSAL OSTEOPOROSIS AND THE RELATIONSHIP OF VITAMIN D WITH BIOCHEMICAL BONE MARKERS The multiligand, endocytic receptors megalin and cubilin are colocalized in the renal proximal tubule. Both receptors are important for tubular reabsorption of proteins including transcobalamin, vitamin D-binding protein, parathyroid hormone and calcium normally filtered in the glomeruli. Because of this function, these receptors may have a role in osteoporosis pathogenesis. To determine this relationship, we measured serum vitamin B12, urine methylmalonic acid and biochemical bone markers. Also we examined parathyroid hormone levels to determine vitamin D reference range. Subjects were 125 women (mean age: 55±0.6) who were postmenopausal at least for two years. Controls were 27 women (mean age: 45±0.7) who were premenopausal but have oligomenore.