Glukokortikoidlerin oksidatif hasar oluşturulan rat böbreğindeki antioksidan enzimlere etkileri
The effects of glucocorticoids on antioxidants enzymes in rat kidney which happened oxidative injury
  1. Tez No: 156866
  2. Yazar: FÜGEN TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT BAYSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
59 ÖZET Glukokortikoidlerin Oksidatif Hasar Oluşturulan Rat Böbreğindeki Antioksidan Enzimlere Etkileri Bu çalışmada, civa klorid (HgCl2) verilerek oksidatif hasar oluşturulan rat böbreğinde malondialdehid (MDA) ve ksantin oksidaz (XO) düzeylerine ve süperoksid dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktivitelerine glukokortikoidlerin etkilerini araştırdık. Çalışmada 180-240 g ağırlığında Wistar Albino erkek ratlar kullanıldı. Ratlar dört gruba ayrıldı. Grup 1 (n:7) tedavi verilmedi (kontrol grup), G2 (n:8) civa klorid + SF, G3 (n:7) deksametazon + SF ve G4 (n:8) civa klorid + deksametazon tedavisi verildi. Çalışmanın ilk gününde, G2 ratlara ve G4 ratlara 1,5 mg/kg/vücut ağırlığı dozunda s.c. civa klorid enjekte edildi. Deksametazon, 3 gün süreyle G3 ratlara ve G4 ratlara 1 mg/kg/vücut ağırlığı dozunda intraperitoneal olarak enjekte edildi. Böbrek hasarını göstermek amacıyla çalışmanın 4. günü serum kreatinin düzeyleri ölçüldü. Ratlar çalışmanın 4. gününde öldürüldü. Çalışmaya alınan ratlardan çıkarılan böbrekler % 10'luk formalinde fıkse edildi. Böbrek seksiyonları, hematoksilen-eosin ile boyandı. Seksiyonlar konvensiyonel histopatolojik muayene için hazırlandı. Malondialdehid düzeyleri çalışma grupları arasında farklı değildi. Ancak, ksantin oksidaz düzeylerinde, G1-G2, G2-G3 ve G3-G4 arasında istatistiksel olarak farklılık vardı (p0,05). Gl (kontrol grubunda) katalaz aktivitel eri, G2, G3 ve G4 değerleri ile mukayese edildiğinde belirgin olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY The effects of glucocorticoids on antioxidants enzymes in rat kidney which happened oxidative injury. In the present study, we have examined the effects of glucocorticoids upon the activities of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px) and upon the levels of malondialdehide (MDA) and xanthine oxidase (XO) in rat kidney which happened mercuric chloride (HgCk) induced oxidative injury. Male Wistar Albino rats weighing 180-240 g were used in the experiments. The rats were divided into four groups. Group Gl (n:7) underwent no therapy (control group), G2 (n:8) mercuric chloride + serum physiologic, G3 (n:7) dexamethasone + serum physiologic and G4 (n:8) mercuric chloride + dexamethasone therapies. Mercuric chloride was injected s.c. at a dose of 1,5 mg/kg/body weight into G2 rats and G4 rats on first day of study. Dexamethasone at a dose of 1 mg/kg/ body weight was injected intraperitoneally into G3 rats and G4 rats for 3 days. Serum creatinine levels were measured on 4. day of study for indicating renal damage. Rats were killed on four days after the injection. Kidneys removed from the rats examined were fixed in 10 % formalin. Kidney sections were stained with hematoxylin-eosin. Sections were prepared for conventional histopathologic examination. The levels of malondialdehide were not different between the study groups. But, in the levels of xanthione oxidase, there were statictically difference between G1-G2, G2-G3 and G3-G4 (p0.05). Different results were observed in the changes of catalase activity. The activities of catalase in Gl were significantly higher compared to those of G2, G3 ve G4.