Deneysel testis torsiyonuna eritropoetinin etkileri
- Tez No: 157025
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURHAN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
2.0ZET : Bu çalışmada, deneysel olarak testis torsiyonu oluşturularak, Eritropoetin (EPO)'in torsiyon ve detorsiyon sonrası testis üzerine etkileri araştınlmıştır. Bu amaçla toplam 25 adet prepubertal Sprague-Dawley cinsi erkek rat 3 guruba ayrılmıştır. 5 adet rat sham grubu olarak, diğer 20 adet rat ise testis torsiyonu ve detorsiyonu yapılarak, kontrol ve EPO grubu olarak ayrılmıştır. 30 gün boyunca kontrol grubundaki 10 rata haftada 3 gün 0.5ml serum fizyolojik ve EPO grubundaki 10 rata ise; 1000 Ü/kg intraperitoneal (İP) yolla EPO verilmiştir. Çalışma sonrası ratlar yüksek doz eter ile sakrifiye edildikten sonra sağ orşiektomi yapılmıştır. Makroskobik olarak testislerin ağırlıkları ölçülmüştür. Histopatolojik olarak ise, seminifer tübüller arasında kalan kapiller damar sayısı ortalamaları, nekrotik seminifer tübül yüzdeleri, Leydig hücre proliferasyonu, Sertoli hücreleri ve spermatogenez matürasyonu değerlendirilmiştir. EPO verilen grupta testis ağırlık ortalamalarının kontrol grubuna göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Histopatolojik olarak ise, EPO grubuna dahil edilen teslislerde kapiller sayısı ortalamasında artış, nekrotik seminifer tübül yüzdelerinde azalma, Leydig hücre proliferasyonu, Sertoli hücre yoğunluğu ve spermatogenez matürasyonunda kontrol grubuna göre artış tespit edilmiştir. Bu bilgiler ışığında, testis torsiyonu sonrası verilecek EPO'nun, testisi iskemi- reperfüzyon hasarından korumada etkili olabileceği ve testis histopatolojisine olumlu etki edeceği kanaatine varılmıştır. Bu çalışma, EPO'nun testis torsiyonu sonrası olası etkilerini tam olarak belirlemek ve atrofik bir tesliste klinikte kullanım yolunu açmak için, denek sayısı daha fazla ve kapsamı daha geniş çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY: In this study, by performing experimental testicular torsion, the effects of EPO on testis after torsion and detorsion were studied. 25 prepubertal Sprague-Dawley male rats were seperated into 3 different groups. First group was consisted of 5 rats as sham, the second and third groups which were undergone to torsion and detorsion of the testis had 10 rats in each one as control and EPO. Intraperitoneally 0.5 ml saline and 1000 U/kg EPO were administered in the control and EPO group respectively for three days of week during one month. At the end of the study, all the rats were undergone to right orchiectomy after sacrification with high dose ether. Macroscopically testes were weighed. The mean number of capillary vessels between seminiferous tubules, rate of the necrotic seminiferous tubules, proliferation of the Leydig cells, intensity of the Sertoli cells and maturation of the spermatogenesis were examined histopathologically. It was determined that the mean weight of the testes in EPO group was higher than in the control group. In addition it was revealed that mean numbers of capillary vessels were higher, rates of necrotic seminiferous tubules were lower, and intensities of the Sertoli cells, proliferations of the Leydig cells and maturations of the spermatogenesis were higher in EPO group than in control group. With the results of this study, we thought that administration of EPO following torsion of the testis may be effective in protection of the testis from ischemia-reperfusion injury and may have positive effects on the testis histopathologic changes. In aim to reveal the possible effects of the EPO exactly after torsion of the testis and to administer the EPO in atrofic testis clinically, however, this study should be supported by extensive supplementary studies including more subjects.