Dişi yavru sıçanlarda sosyal izolasyon stresinin öğrenmeye etkisi
Effects of social isolation stress on learning in female juvenile rats
- Tez No: 157067
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL AŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
IV DIŞI YAVRU SIÇANLARDA SOSYAL İZOLASYON STRESİNİN ÖĞRENMEYE ETKİSİ ÖZET Akut stres ile bilişsel fonksiyonlar arasındaki ilişki konusundaki birçok çalışmaya karşın sütten kesme dönemi sonundaki sosyal izolasyon stresinin yer bulma öğrenmesine etkileri konusunda bilinenler çok azdır. Bu çalışmada yer bulma öğrenmesinin; Wistar albino dişi yavru sıçanlarda yaşamlarının 28.-49. günleri arasında (sütten kesme sonrasında), günde 4 saat olacak şekilde uygulanan sosyal izolasyona maruz kalma ile etkilenip etkilenmeyeceği araştırıldı. Üç grup hayvan çalışıldı. 1. ön deneme grubu (n=5). 2. kontrol grubu (n=l 1). 3. sosyal izolasyon grubu (n=ll): doğum sonrası 28. günden 49. güne kadar hergün günde bir defa, dört saat süreyle diğer bireylerden ayrılan sıçanların oluşturduğu grup. Sütten kesme sonrası dönemdeki 49 günlük yavru dişi Wistar albino sıçanlar (kontrol ve sosyal izolasyon grubu) yer bulma öğrenmesi için Morris Su Tankı ile test edildiler. Kontrol ve sosyal izolasyon grubundaki sıçanların kaçış platformunu bulma süreleri ve platformlu 1/2 'lik alanda geçirdikleri sürenin toplam sürenin yüzdesi cinsinden değerleri istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF SOCIAL ISOLATION STRESS ON LEARNING IN FEMALE JUVENILE RATS ABSTRACT Despite extensive research on the relationship between acute stress and cognitive functions in adults little is known about the postweaning social isolation stress on spatial learning. This research investigated whether spatial learning would be altered in female juvenile Wistar albino rats exposed to a stressor: 4h social isolation daily at 28-49 days of age (after weaning). Three groups of animals were investigated. 1. preexperiment group (n=5), (2) normal controls (n=ll), (3) social isolation group (n=ll): rats which from postnatal 28 until postnatal 49 were seperated from the family one time per day for 4h. After weaning 49 days old female juvenile Wistar albino rats (control and social isolation groups) were tested in the Morris Water Maze for spatial learning. For the rats in the control and social isolation group, the total duration of time spent to find the platform and the duration of time spent in half area of the maze including the platform in a value representing the percentage in the total time were compared statistically.