Homosisteinin ratlarda plazma ve dokulardaki oksidan ve antioksidan sistem ile koroner damarların morfolojik yapısına etkisi
The effect of homocysteine on oxidant-antioxidant system in plasma and tissues, and on morphological structure of coronary vessels in rats
  1. Tez No: 157095
  2. Yazar: ABDURRAUF YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MESUT AKSAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
1. ÖZET Bu çalışma, uzun süreli homosistein uygulanan ratlarda antioksidan enzim düzeylerinde ve koroner arterlerin yapısındaki değişimler ve bu değişimlere E vitamini ve melatoninin etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Bu amaçla 40 dişi ve 40 erkek, toplam 80 Wistar albino rat 1. grup: kontrol (n=20, serum fizyolojik), 2. grup: homosistein (n=20, 0.71mg/kg homosistein), 3. grup: homosistein-melatonin (n=20, 0.71mg/kg homosistein - 1 mg/kg melatonin), 4. grup: homosistein-E vitamini (n=20, 0.71mg/kg homosistein - 125 mg/kg dl-a tokoferol asetat) gruplarına ayrılarak, 6 hafta her gün uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT This study was conducted to investigate the changes in the levels of antioxidant enzyme and structure of coronary arteries in long-term homocysteine administired rats and to investigate the effects of vitamin E and melatonin on these changes. For this purpose, 40 male and 40 female Wistar albino rats were divided into 4 groups as; group 1 - control (n=20, normal saline), group 2 - homocysteine (n=20, 0.71mg/kg dl-homocysteine), group 3 - homocysteine-melatonin (n=20, 0.71mg/kg dl-homocysteine-1mg/kg melatonin), group 4 - homocysteine-vitamin E (n=20, 0.71mg/kg dl-homocysteine-125mg/kg dl-a tocopheryl acetate). Treatment drugs were injected to animals daily for 6 weeks.