The Separation and identification of the flavonoid constituents of the plants salvia microstegia and centaurea amasiensis
- Tez No: 15715
- Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
V - ÖZET Flavonoidler doğal ürünlerin en yaygın olanlarından- dır. özellikle farmakolojik etkilerinden dolayı son yıllarda geniş çapta kimyasal araştırmalara konu olmuşlardır. Bu çalışmada Centaurea amasiensis Bornm. ve Salvia microstegia Boiss. et Bal. bitki türlerinin flavonoidleri incelenmiştir. Bitkilerin alkol ekstreleri Poliklar sütunlarda fraksiyonlara ayrılmıştır. Fraksiyonların içerdiği maddeler ince tabaka kromatografisi ile UV ışığı altında incelenmiş tir, îzole edilen maddeler Sephadex sütunlarda kromatografik yöntemlerle saflaştırılmıştır. Bileşiklerin yapı tayinleri, renk reaksiyonları, UV, ı H NMR spektroskopik yöntemleri ve Rf değerlerinin ince tabaka kromatografisinde standart maddelerle karşılaştırılması yoluyla yapılmıştır. Centaurea amasiensis Bornm. bitkisinden dört flavon elde edilmiştir. Bunlardan üçünün yapıları 3, 6, 4 ' -trimetok- sikersetin, 4', 7-dimetoksikersetin ve 3, 7-dimetoksikersetin olarak belirlenmiştir. Dördüncü flavonun yapısı tayin edile memiştir. Salvia microstegia Boiss. et Bal. bitkisinden elde edilen üç flavonun yapıları ise apigenin 7-0-glukozit, chrysoeriol ve apigenin olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada izole edilen flavonoidler bu türlerde yaygın bileşiklerdir. Birçok Centaurea (Compositae) ve Salvia (Labiatae) türleri Türkiye'de halk arasında ilaç olarak kullanılmaktadır. Flavonoidlerin bu bitkilerin fizyolojik aktivitelerine katkıları olduğu bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
- IV - ABSTRACT The flavonoids are one of the largest classes of natural products. The recent interest in the chemistry of flavonoids is due to their various influences on biological phenomena. This study concerns the isolation and identification of the f lavonoid constituents of the plants Centaurea amasiensis Bornm. and Salvia microstegia Boiss. et Bal. The ethanolic extracts of the dried plants were chromatographed on columns containing Polyclar (polyvinylpyrrolidone) as adsorbent. The contents of the fractions were analyzed by thin layer chromatography under UV light with and without spray reagents. The isolated compounds were rechromatographed on Sephadex columns for further purifications. The isolated flavonoids were identified on the basis 1 of color tests, by the use of UV and H NMR spectroscopic methods and by comparison with authentic samples. Centaurea amasiensis Bornm. yielded four flavonoids. Three of them were identified as 3, 6, 4' -trimethoxyquercetin, 4 ', 7-dimethoxyquercetin and 3, 7-dimethoxyquercetin. The structure of the fourth one could not be identified. Salvia microstegia Boiss. et Bal. yielded three flavonoids, apigenin 7-0-glucoside, chrysoeriol and apigenin. The flavonoids isolated in this study are common constituents of these species. Many Salvia ( Labiatae ) and Centaurea (Compositae) species are used as folk medicine in Turkey. It is known that the f lavonoid constituents contribute to the physiological activities of these plants.