The Separation and identification of the flavonoid constituents of the plant senecio racemosus
- Tez No: 9911
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Dünya Üzerinde çok yaygın olan senecio bitki türleri ayni zamanda zengin bir flavonoid kaynağıdır. Bu türlerde ki flavonoid ler i kapsayan kimyasal araşt ırmalar ın yetersizliği göz önüne alınarak bu çalışmada şimdiye kadar kimyasal bakımdan incelenmemiş ve yalnızca Türkiye'de yetişen Senecio Racemasus bitkisinin f lavonoidler i incelendi. Kuru toz halindeki bitkinin yoğunlaşt ırılmış organik ektresi sütun kromatograf isi yöntemi ile önce kabaca fraksiyonland ırıldı. Daha sonra her bir -fraksiyon, f lavonoidler tek tek elde edilinceye kadar, daha küçük sultanlara defalarca tatbik edilerek saf hale getirildi. Senecio Racemosus 'tan S flavonoid elde edildi. Flavonoidler in altısı spektroskopik metodlar ve bilinen örneklerle kar şılaşt ır ılarak tanımlandı. Elde edilen 6 flavonoid, Ouercetin 3-0-ramnoglukosid, Quercetin 3-0- glukosi 1-7-0-ramnosid, Ouercetin 3-0-glukosid, Kaemperol 3-0 ramnosid, îsorhamnetin 3-0-rut indsid ve Isorhamnet i n 3-0-gal.aktosidt ir. Elde edilen diğer iki flavonoidin yap ısı tesbit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Senecio is a widespread plant species rich in flavonoids. Considering the insuf f icent chemical research covering the the -flavonoids of # these plants, the -flavonoids o-f Senecio racemosus, which is an endemic plant in Eastern Turkey, were analyzed in this work» The concentrated organic extract o-f the dried and powdered plant was -fractionated by column chromatography. The fractions were rechromatographed over and over again until each flavonoid was isolated in pure -form. Senecio racemosus yielded S -flavonoids The structures o-f the isolated compounds were determined by spectroscopic methods and by comparison with authentic samples. Six flavonoids out o-f eight were identified as Quercetin 3-0- rhamnoside,Quercet in 3-0-glucosyl 7-0-rhamnoside, Quercetin 3-0- glucoside,Kaempf era I 3-0-rhamnoside, Isorhamnet in 3-0-galactoside and Isorhamnet in 3-0-rut inoside. Two o-f the flavonoids could not be ident if ied. IV