Lomber spinal stenozlu hastalarda egzersiz ve ultrason tedavilerinin etkinliği
  1. Tez No: 157150
  2. Yazar: AHMET GÖREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OYA TOPUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
VII.. ÖZET Lomber spinal stenoz nüfus yaşlandıkça artan sıklıkta karşılaşılan bir durumdur. Altmış beş yaşından daha yaşlı hastalarda lomber spinal cerrahi ile ilişkili en yaygın tam olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yaşlı populasyonda lomber spinal stenozun cerrahi tedavisi ile ilişkili artmış morbidite nedeni ile konservatif tedavinin tercih edilmesi gerektiğinin altı çizilmektedir. Lomber spinal stenozlu hastalar için fizik tedavi ve egzersiz tedavisinin etkinliğini gösteren yeterli sayıda çalışma yoktur. Çalışmamızda, LSS'lu olgularda ultrason (US) ve egzersiz tedavisinin ağrı, nörojenik klodikasyo, disabilite, yaşam kalitesi ve depresyon üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Bu çalışmaya yürümekle ortaya çıkan, oturmakla ya da öne eğilmekle azalan bel ve/veya bacak ağrısı şikayeti olan ve MR görüntüleme ile lomber spinal stenoz tanısı konan 45 hasta alındı. Hastalar randomize olarak 3 gruba ayrıldı. I. Gruba Ultrason ve egzersiz, n. Gruba Plasebo Ultrason ve egzersiz tedavisi uygulandı. IH. Gruba Parasetamol dışında hiçbir tedavi uygulanmadı.Hastalarda ağrı (VAS), fonksiyon (Nörojenik klodikasyo, Oswestry Disabilite İndeksi), yaşam kalitesi (SF-36) ve depresyon (Beck Depresyon Ölçeği) tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildi. Her iki tedavi grubunda (ultrason + egzersiz tedavisi alan Grup I ve plasebo ultrason + egzersiz tedavisi alan Grup II) bel ağrısı, bacak ağrısı, ekstansiyon ve sola rotasyonda ağrıda tedavi sonrasında düzelme vardı. Tedavi sonrası ultrason + egzersiz tedavisi alan Grup I ile plasebo ultrason + egzersiz tedavisi alan Grup II arasında sola rotasyon ağnsmdaki Grup I lehine düzelme dışında fark yoktu. Ultrason + egzersiz tedavisi alan hastaların kontrol grubuna göre daha az analjezik kullandıkları tespit edildi. Ultrason + egzersiz alan hastalarda daha fazla olmak üzere her iki tedavi grubunda tedavi sonrasında İSBZ ve TAZ artmasına rağmen sadece ultrason + egzersiz tedavisi sonrasında bu artış kontrol grubuna göre anlamlı bulundu. 72egzersiz tedavisi sonrasında bu artış kontrol grubuna göre anlamlı bulundu. Oswestry Disabilite İndeksi skorlarında her iki tedavi grubunda tedavi sonrasında düzelme görülürken, tedavi gruplarında görülen düzelme istatistiksel olarak birbirlerinden farklı değildi. SF-36' nın fiziksel fonksiyon komponenti (SF-A) sadece plasebo ultrason + egzersiz tedavisi alan hastalarda anlamlı düzelme gösterdi. Sosyal fonksiyon komponenti (SF-B) ise sadece ultrason + egzersiz alan hastalarda anlamlı düzelme gösterdi. Bedensel ağrı komponeneti (SF-C) ise her iki tedavi grubunda anlamlı olarak düzelme gösterdi. Beck Depresyon Ölçeği skorlarında her iki tedavi grubunda tedavi sonrasında düzelme görülürken, tedavi gruplarında görülen düzelme istatistiksel olarak birbirlerinden farklı değildi. Kontrol grubunda hiçbir değerlendirme parametresinde anlamlı düzelme bulunmadı. Sonuç olarak çalışmamızda tek basma egzersiz tedavisi ile ağrı, nörojenik klodikasyo mesafesi, fonksiyonel özürlülük, yaşam kalitesi ve depresyonda düzelme saptanmıştır. Egzersiz tedavisine ultrason tedavisinin eklenmesi ile analjezik ihtiyacı ve total ambulasyon zamanında daha iyi sonuçlar elde edilmekle birlikte kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı değildir. LSS' un tedavisinde konservatif yaklaşım, uygun hastalarda düşünülmesi gereken bir seçenektir. Bununla birlikte daha fazla vaka içeren randomize çalışmalara ihtiyaç vardır. 73
Özet (Çeviri)
VIII.SUMMARY Lumbar Spinal Stenosis (LSS) is a common condition whose incidence increase with age, especially after 65 years of age related to lumbar spinal surgery. The conservative therapy should be used in elderly population because of the fact that there is an increase morbidity in elderly population. There is not enough number of study to show the efficiency of physical therapy and exercise therapy. In this study, we aimed to investigate the effects of ultrasound and exercise treatments on pain, neurogenic claudication, disability, quality of life and depression in patients with lumbar spinal stenosis. 45 patients who complaint from back pain and leg pain appearing with walking and disappearing with sitting and spine flexion and diagnosed as LSS by Magnetic Resonance Imaging were included in the study. They were randomly divided into three groups. Group I was given ultrasound and exercise treatment and Group II was given placebo ultrasound and exercise treatment! Group HI didn't take any treatment except Paracetamol. Pain (VAS), function (Neurogenic claudication, Oswestry Disablity Index), quality of life (SF-36) and depression (Beck Depression Scale) were evaluated before and after the treatment. After the treatment, in both treatment groups (ultrasound + exercise group and placebo ultrasound + exercise group), there was an improvement in back pain, leg pain, pain in spinal extention and left rotation. There was only difference in pain with spinal left rotation between the treatment groups. In terms of rotation to the left, group I was better. It was found that ultrasound + exercise group were taking less analgesic than control group. Although first symptom starting time and total ambulation time increased in both groups after the treatment, it was found significantly better only in ultrasound + exercise group than control group. In Oswestry Disablity Index scores, while there were improvement m both treatment groups, this improvement was not statistically different between the groups. 74There was a significant improvement in physical function component of SF-36 (SF-A) only in placebo ultrasound + exercise group. Significant improvement in social functional component of SF-36 (SF-B) was only seen in ultrasound + exercise group. There were significant improvement in body pain component of SF-36 (SF-C) in both treatment groups. There was significant improvement in Beck Depression Scores in both treatment groups, this improvement was not statistically different between the treatment groups. In control group, there was no significant difference in any of evaluation parameters. As a result, sole exercise therapy led to improvement in pain, neurogenic claudication distance, functional disability, quality of life and depression. Although adding ultrasound treatment to the exercise treatment led to better results in analgesic need and total ambulation time, these results are not significant. Conservative approach in the treatment of LSS should be consider in suitable patients. However, further randomized studies including more cases are needed. 75