Kısa yürüme cihazı kullanan kauda ekina lezyonlu hastalarda yürüme analizi
  1. Tez No: 157149
  2. Yazar: SELVİNAZ KIZILIRMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışma, kauda ekina lezyonlu hastalarda kısa yürüme cihazının yürüyüş üzerine etkilerini araştırmak amacı ile, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezinde yapıldı. Çalışmaya bilateral kısa bacak yürüme cihazı kullanan kauda ekina lezyonlu 12 hasta (24 bacak) dahil edildi. Yürüyüş analizi öncesinde hastaların genel fizik muayeneleri, nörolojik muayeneleri yapıldı. Asistif alet kullanımı kaydedildi. Alt ekstremite kaslarının kuvvetini belirlemek için manuel kas testi uygulandı ve bu testin sonuçlarına göre ambulatuar motor indeks skoru hesaplandı. Hareket analizi laboratuarında, hastalara Vicon 512 kullanım kılavuzunda gösterilen anatomik noktalara göre işaretleyiciler yerleştirildi. Hastalar çıplak ayakla ve cihazla hastalar yürütülerek kayıtları alındı. Kısa yürüme cihazı ile yürüdüklerinde hastaların yürüme hızlarının, dakikadaki adım sayılarının, tek adım ve çift adım uzunluklarının arttığı, tek destek fazı ve çift destek fazı sürelerinin kısaldığı görüldü. Bu parametrelerdeki fark istatistiksel olarak anlamlı idi. Kısa yürüme cihazları ile ayak bileğine ait kinematik parametrelerin tamamında istatistiksel olarak anlamlı düzelmeler oldu. Diz ekleminde basma fazı % 10 da diz fleksiyonu ve sagittal plan eklem hareket açıklığında istatistiksel olarak anlamlı düzelmeler elde edildi. Kalça ekleminde salınım fazında kalça fleksiyon açısında ve sagittal plan eklem hareket açıklığında istatistiksel olarak anlamlı düzelme tespit edildi. Pelviste ise, pelvik obliklik dışında diğer pelvik hareketlerde anlamlı düzelme olmadı. Sonuç olarak kısa yürüme cihazlarının, kauda ekina lezyonlu hastalarda ayak bileği ekleminde stabilizasyon sağlayarak bu eklemde oluşan problemleri düzelttiğini gördük. Bu düzelmeye bağlı olarak, komşu eklemlerde oluşan kompanzatuar hareketler normal seviyelerine yaklaştı. Hastalar bu şekilde daha hızlı ve daha fonksiyonel bir yürüyüşe sahip oldular. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted at Gülhane Military Medical Academy Turkish Armed Forces Rehabilitation and Care Center for the purpose of investigating the effects of short leg brace on the gait in patients with cauda equina lesion. Twelve patients (24 legs) using bilateral short leg brace were included in this study. General physical examination and neurological examination were made before gait analysis. All the patients were questioned if they use any asistive device. Lower extremity muscle powers was assessed by manuel muscle test. Ambulatory motor index scores were calculated according to manuel muscle test. In the motion analysis laboratuary, markers were placed on the anatomic points which were defined in the Vicon 512 users guide. Gait data obtained with barefoot and short leg brace were recorded. When patients were walking with short leg brace, they had increased walking speed, cadance, step and stride length, and decreased single support and double support time. Differences between these parameters were statistically significant. With short leg brace, change in all kinematic parameters for ankle was statistically significant. In the knee joint, statistically significant improvement was obtained in sagittal plane range of motion and knee flexion at loading response in stance phase. At the hip joint, hip flexion during swing phase and sagittal plane range of motion were significantly improved. No significant improvement was obtained at pelvic motion except pelvic obliquity. As a result; we observed that short leg braces were effective on improvement and stabilitation of ankle joint in patients with cauda equina lesion. Compensatory motion of other joint in lower extremity were also improved. The patients gained comparatively more functional and speedy gait pattern than barefoot walking. 72