Kız yetiştirme yurtlarında ve ailesinin yanında yaşayan kızlarda premenstrual sendrom görülme durumu
Premenstrual syndrome frequency in girls living in government hostel and with their family
  1. Tez No: 157265
  2. Yazar: MERAL SAMATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUALLA AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV KIZ YETİŞTİRME YURTLARINDA VE AİLESİNİN YANINDA YAŞAYAN KIZLARDA PREMENSTRUAL SENDROM GÖRÜLME DURUMU ÖZET Bu çalışmanın amacı; kız yetiştirme yurdunda kalan kızlar ile ailesinin yanında yaşayan kızlarda PMS (Premenstrual Sendrom) görülme durumunu saptamak, PMS'nin ailevi faktörler, menstruasyon özellikleri ve kişisel alışkanlıklar ile ilişkisini ortaya koymaktır. Bu çalışma 1 Kasım 2003 ve 1 Şubat 2004 tarihleri arasında Kayseri, Sivas, Kırşehir ve Niğde Kız Yetiştirme Yurtları'nda kalan (194 kız) ve Kayseri Talaş Lisesi'nde okuyan ve ailelerinin yanında yaşayan kızlar üzerinde yapıldı. Kayseri Talaş Lisesi'nden, kız yetiştirme yurtlarındaki kızların yaş grupları ile eşitlenerek basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle aynı sayıda kız öğrenci seçildi. Kız yetiştirme yurdundaki kızların %78,8'ine (153 kişi) ulaşıldı. Toplam 306 kız öğrenci araştırma kapsamına alınarak, yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulandı. PMS değerlendirmesi Amerikan Psikiyatri Birliği'nin Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı'ndaki DSM-IV tanı kriterlerine göre yapıldı. Veriler bilgisayar ortamında değerlendirildi, istatistiksel analizlerde Chi -square ve Student t testi kullanıldı. Araştırmamızda PMS sıklığı %55,6'dır. Kız yetiştirme yurtlarında ve ailesinin yanında yaşayan kızlarda PMS görülme sıklığı yönünden anlamlı ilişki bulunmamıştır. Menarşı doğal karşılama ve korkuyla karşılama ile PMS arasındaki ilişki anlamlıdır. Menarş karşısında hissedilen şaşkınlık, utanma, tiksinme, heyecan ve telaş duygularıyla PMS arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Yine menstruasyon düzeni, dismenore ve kola, çay, kahve, çikolata gibi kafeinli besinlerle PMS arasındaki ilişki de anlamlı değildir. Kız yetiştirme yurdunda ve ailesinin yanında yaşayan kızlarda PMS görülme durumu bakımından anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen PMS oranları oldukça yüksektir. Bu konuda ileri düzeyde çalışmalar gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Kız yetiştirme yurdunda yaşayan kızlar, ailesinin yanında yaşayan kızlar, premenstrual sendrom.
Özet (Çeviri)
PREMENSTRUAL SYNDROME FREQUENCY IN GIRLS LIVING IN GOVERNMENT HOSTEL AND WITH THEIR FAMILY ABSTRACT The aim of this study; to fix the occurrence of PMS (Premenstrual Syndrome) in the girls who stay in the orphanage and the girls living with their families, and to determine the relation of PMS with the domestic factors, menstruation characteristics and personal habits. This research was done on the (194) girls who were staying in the orphanages of Kayseri, Sivas. Kırşehir and Niğde, and the girls who were studying at Talas High School in Kayseri and living with their families between the dates of November 1st 2003 and February 1st 2004. The same numbers of girls were chosen both from Talas High School in Kayseri and from the orphanages with the simple random exemplification method by equalizing the age groups of the girls. 78.8 percent of the girls in the orphanages were reached. Totally 306 girl students were included in the research and were given questionnaires with the face-to- face interview method. The evaluation of PMS was done according to the DSM IV diagnosis criteria in the Diagnostic and Statistical Manual of the Mental Disorders of the American Psychiatry Association. The data were evaluated by means of computer, and Chi- square and Student t test were used in the statistical analyses. The frequency of PMS in our research is 55.6 percent. A meaningful relation could not be found between the girls in the oiphanages and the girls living with their families from the view point of PMS occurrence. The relation between facing menarche naturally and PMS, and facing it with horror and PMS is meaningful. There is not a meaningful relation between confusion, feeling ashamed, disgust, excitement and agitation felt in the face of menarche and PMS. The relation between menstruation order, dysmenorrheal and the foodstuff which contain caffeine such as cake, tea, coffee and chocolate, and PMS is not meaningful. Although there is not a meaningful difference between the girls staying in the orphanages and the girls living with their families from the standpoint of PMS occurrence, the PMS rates are quite high. An advanced research is needed for this subject. Key Words : The girls staying in the orphanages, the girls living with their families, premenstrual syndrome.