Müzisyenlerde kas iskelet sistemi ile ilgili risk faktörleri ve çalışma kapasitesinin değerlendirilmesi
The assessment of risk factors and working capacity related to musculo-skeletal system in musicians
- Tez No: 157264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN DÜGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bilgütay, S. Müzisyenlerde Kas İskelet Sistemi İle İlgili Risk Faktörleri ve Çalışma Kapasitesinin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi İş Uğraşı Tedavisi Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2004. Çalışmamızın amacı müzisyenlerde çalışma kapasitesini, kas- iskelet sisteminde probleme yol açabilecek risk faktörlerini, görülen semptomları ve bunların birbirleri ile olan ilişkilerini objektif verilere dayalı olarak değerlendirmektir. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü lise ve lisans derecesinde piyano, viyola ve viyolonsel öğrenimini görmekte olan 90 öğrenci katılmıştır. Müzisyenler çaldıkları enstrüman dikkate alınarak üç farklı gruba ayrılmıştır, bu üç grupta da lisans ve lise öğrencileri ayrı ayrı incelenmiştir. Müzisyenlerin kavrama kuvveti, çimdikleyici kuvveti, ağırlık kaldırma kuvveti, kas kuvveti, duyu, normal eklem hareketi, antropometrik özellikleri, postür, kas kısalıkları, hipermobilite, overuse derecesi, ağrı, yorgunluk, üst ekstremite problemleri, işin psikososyal özelliklerinin değerlendirmesi yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda çalışmaya katılan müzisyenlerin %57' sinde çalmaya bağlı kas iskelet sistemi yaralanması belirlenmiş, % 98'sinde overuse yaralanması bildirilmiştir. Lisans ve lise öğrencileri karşılaştırıldığında lisans öğrencilerinde semptomların daha fazla görüldüğü belirlenmiştir. Kavrama, çimdikleyici ve kaldırma kuvvetleri enstrümanlara göre kıyasandığında viyola ve viyolonsel çalanlarda yerden kaldırma kuvveti istatiksel olarak anlamlı çıkmıştır (p0,05). Postür analizi sonucu müzisyenlerin kötü postürde çalıştıkları belirlenmiştir. Ağrı ve yorgunluğun görülen temel semptomlar olduğu tespit edilmiştir. İş İçerik anketine göre müzisyenlerin psikososyal strese maruz kaldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Bilgütay S., The assessment of risk factors and working capacity related to musculo- skeletal system in musicians, Hacettepe University Institute of Health Sciences, Occupational Therapy Program, Master Thesis, Ankara, 2004. The aim of the study is to evaluate the working capacity, risk factors that may cause a problem in musculo-skeletal system, occurring symptoms and their relations based on objective data in musicians. 90 university and high school students, who are completing their education on piano, violin and violoncel at Hacettepe Univercity State Conservatoire has parcipitated to this study. The musicians are divided into three groups according to the instrument. University and high school students are evaluated separately under these groups. The grip strength, the pinch strength, lifting strength, muscle strength, sense, range of motion, anthropometric characteristics, posture, muscle shortening, hypermobility, overuse classification, pain, fatigue, upper extremity problems of the musicians and psychosocial properties of playing are evaluated. As a result of this evaluation, it is observed that 57 % of the musicians evaluated have muscle-skeletal injuries due to playing, and 97 % of them have overuse injuries. When university students compared with high school students it has been observed that university students have more symptoms. When grip strength, pinch strength and lifting strength are compared as per the instruments, it has been observed that lifting strength is statistically more meaningful for the violin and violoncel players (p0,05). When doing the posture analysis, it has been noted that musicians are working at a bad posture. The basic symptoms noted are pain and fatigue. As per the Job Content Questionnaire the musicians are exposed to psychosocial stress.