Giresun I no'lu (Şehit Er Tekin Çınar) sağlık ocağı bölgesinde kadınların doğum öncesi, doğum ve doğum sonu dönemde bakım alma sıklığı ve bunu etkileyen faktörler
The frequency of taking prenatal, natal and postnatal care of women in Şehit Er Tekin Çınar health center, in province of Gresun and factors affecting this situation
- Tez No: 157303
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GAMZE ÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
7.ÖZET Bu çalışma, Giresun il merkezinde I No'lu (şehit er Tekin Çınar) Sağlık Ocağı bölgesinde 01.09.2002-01.09.2003 tarihleri arasında doğum yapmış olan kadınların doğum öncesi, doğum ve doğum sonu bakım alma sıklığını ve bu durumu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla planlanmış bir kesitsel araştırmadır. Belirtilen tarihler arasında doğum yapmış olan 302 kadın araştırmamızın evrenini ' oluşturmaktadır. Araştırmamızda 260 kadına ulaşılabilmiştir. Veriler, 33 sorudan oluşan anket formu ile kadınlarla yüzyüze görüşülerek elde edilmiştir. Araştırmamızdaki kadınların %6.9'u 19 yaşından küçüktür. Ortalama evlilik yaşlan 20.6±3.1 dir. Büyük çoğunluğu (%56.5) ilkokul ve daha az eğitim düzeyindedir ve yine çoğunluğu (%91.9) ev hanımıdır. Kadınların %7.7'sinin sosyal güvencesi yoktur. Kadınların eşlerinin % 43.8'i ilkokul ve altında eğitim almıştır. Kadınların gebelik sayısı ortalaması 2.4±1.4, en az bir kez düşük yapanların oranı %21.2'dir. Kadınların %95.8'i doğum öncesi bakım almış, %4.2'si doğum öncesi bakım almamıştır, %51.3'ü doğum öncesi bakım'ı özel hekim' den almıştır. Alman doğum öncesi bakım' m %47.4'ü yetersiz doğum öncesi bakım olarak değerlendirilmektedir. Kadınların %42.7'si gebeliklerinde sorun yaşamışlardır. Kadınların %99'u doğumlarını bir sağlık kurumunda yapmıştır. Doğum sonu bakım almayan kadınların oranı %65.8'dir. Çalışmada kadınların eğitim düzeyi ile doğum öncesi bakım alma arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (P=O.019). Eşin eğitimi (P=0.220), kadının yaşı (P=0.172), eşin yaşı (P=0.356), kadının evlenme yaşı (P=0.342), eşin evlenme yaşı (P=0.253), sosyal güvence (P=0.593), toplam gebelik (P=0.466), ölü doğum (P=1.000), canlı doğum (P=1.000), yaşayan çocuk sayısı (P=0.939) arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Kadınların eşlerinin eğitimi (P=0.017), kadınların evlenme yaşı (P=0.004), eşlerinin evlenme yaşı (P=0.006) ile yeterli doğum öncesi bakım alma arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Eğitim düzeyi (P=0.195), kadının yaşı (P=0.193), eşin yaşı (P=0.249), sosyal güvence durumu (P=0.810), toplam gebelik (P=0.554), ölü doğum (P=0.988), canlı doğum (P=0.101), yaşayan çocuk sayısı (P=0.105) arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.56 Kadınların eğitim düzeyi (P=0.003), eşlerinin eğitim düzeyi (P=0.017) ile doğum sonu bakım alma arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kadının yaşı (P=1.000), eşin yaşı (P=0.915), kadının evlenme yaşı (P=0.295), eşin evlenme yaşı (P=0.295), sosyal güvence (P=0 163), toplam gebelik (P=0.874), ölü doğum (P=0.934), canlı doğum (P=0.488), yaşayan çocuk sayısı (P=0.472) ile doğum sonu bakım alma durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Doğum öncesi bakım alma ile doğum sonu bakım alma durumu karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (P< 0.0005). Sonuç olarak Giresun'da anne ve çocuk sağlığına yönelik hizmetler istenilen düzeyde değildir. Anne ve çocuk sağlığının yükseltilebilmesi için özellikle I. basamakta verilen doğum öncesi ve doğum sonu bakım hizmetlerinin artırılması gerekmektedir.,
Özet (Çeviri)
8.THE FREQUENCY OF TAKING PRENATAL, NATAL AND POSTNATAL CARE OF WOMEN IN ŞEHİT ER TEKİN ÇINAR HEALTH CENTER, IN PROVINCE OF GİRESUN AND FACTORS AFFECTING THIS SITUATION This is a cross-sectional study which is conducted to determine the frequency of prenatal, natal and postnatal care given to women who gave birth between 01.09.2002 and 01.09.2003 in Giresun city center, in Şehit Er Tekin Çınar regional health clinic district and factors that affect this situation. 302 Women who gave birth between the stated dates constitute the universe of our study. In our study 260 of them were reached. Data was achieved through a survey consisting of 33 questions and by face-to-face interview. 6.9 % of the women in our study were under the age of 19. Average age at marriage was 20.6±3.1 year. Most of the women (56.5%) had education level of primary school or under, and again most of them were housewives. 7.7% of the women did not have social security. 43.8% of husbands of the women had education level of primary school or under. Average number of pregnancy for women was 2.4±1.4 year, the percantage of them with at least one abortus was 21.2%. 4.2% of the women had no prenatal care. 51.3% of them had the prenatal care from a private doctor. 47.4 % of the women who had prenatal care had insufficient prenatal care. 42.7% of the women had problems with pregnancy. 99% of the deliveries were in a health care unit. 66% of women did not have postnatal care. In this study, we found a significant association between the educational status of the women and access to the prenatal care (P=0.019). No association was found between access to the prenatal care and educational status of the husband (P=0.220), the age of the woman (P=0.172), the age of the husband (P=0.356), the age of the woman at marriage (P=0.342), the age of the husband at marriage (P=0.253), social security status (P=0.593), total number of pregnancy (P=0.466) and number of stillbirth (P^l.OOO), number of live birth (P=1.000), number of living children (P=0.939).There was a significant association between access to sufficient prenatal care and educational status of the husband (P=0.017). age of women at marriage (P=0.004), age of husbands at marriage (P=0.006). No association is found between access to sufficient prenatal care and educational status of the women (P=0.195), age of women (P=0,193), age of husband (P=0.249), social security status of women (P=0.810). total number of pregnancy(P=0.554), number of stillbirth (P=0.988); number of live birth (P=0.101)5 number of living children (P=0.105). There is a significant association between the access to postnatal care and educational status of women (P=0.003) and husbands (P=0.017). No significant association is found between access to postnatal care and the age of the woman (P=l.000), age of the husband (P=0.915), age of the woman at marriage (P=0.295). age of the husband at marriage (P=0.295). social security (P=0.163), total number of pregnancy (P=0.874). number of stillbirth (P=0.934), number of live birth (P=0.488)r number of living children (P=0.472). There is a significant association between access to prenatal care and access to postnatal care (P< 0.0005). In conclusion we can say that the health care services for mother and child are not sufficent in Giresun. To improve the health status of mother and child, the prenatal and postnatal health care services given a specially in primary level must be increased.