Bursa ve İstanbul bölgelerinde kesime gönderilen kısır ineklerin genital organlarında patolojik incelemeler
The pathological examinations of genital organs of steril cows which were slaughtered of Bursa and İstanbul regions
  1. Tez No: 157338
  2. Yazar: UFUK ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
- Ill Abstrakt s Bursa ve İstanbul Bölgelerinde Kesime Gönderilen Kısır“ İneklerin- Genital. ; Orgaiilarında- fcatolojik İncelemeler Bu çalışma, İstanbul ve Bursa yörelerindeki ineklerin geni tal organlarında infertilite ve sterili te nedeni olabilecek anato- mo - histopatolo jik lezyonlarm araştırılması ve insidansının sap tanması amacıyla yapılmıştır. Saptanan bulgular aşağıda sıralan mıştır. Ovaryu&'da ? 30 olayda kistik follikül, 11 olayda kistik korpus luteum, 3 olayda germinal inklizyon kisti, 3 olayda tUberküloss, 32 olayda papillifer adenom, 26 olayda. granulosa * More tümörü ve 6 olayda lipid - hücre tümörü bulnnaüştur. _.__ ?Salpinx' de î- ?”* _ ? / 1 olayda hydrosalpinx, 3 olayda tüberküloz gözlenmiştir. tJterus'da ; 1 olayda enâometriumun kistik hyperplazisi.'i 5 olayda ade- nomyoşise, 2" olayda akut nonsuppurative endometritise, 4 olayda kronik non - suppurative endometritise, 3 olayda tüberküloaa, 1 olayda nekrotik metritise ve 1 olayda da adenomatöz endometrial hyperplaziye rastlanmıştır. s*
Özet (Çeviri)
~ in? Abstract * fhe Pathological examinations of the genital organs of * steril cows which were slaughtered of Bursa and İstanbul regions 3*his study was carried out to de t erinine the inoidenoe and to investigate the anatoao - his topa thologioal lesions which may cause sterility and infertility in the genital organs of cows at İstanbul and Bursa regions. 2?he findings determined were shown below, in Ovary ; Ovarian follicular cysts in 30 oases, corpus luteum cysts in 11 oases, germinal inclusion cysts in 3 oases, tuberculosis in 3 oa ses» papillary adenoma in 32 cases, granulosa cell tumors in 26 ca ses, and lipid cell tumors in 6 cases were found. İn Salpinx ; Hydrosalpinx in İ case, tuberculosis in 3 oases were observed* in Uterus ; Cystic hyperplasia of endometrium in 1 case* adencmyoeie in 5 oases» acut non-suppurative endometritis in 2 oases, chronic non suppurative endometritis in 4 oases, tuberculosis in 3 cases, necro tic metritis in 1 case and adenomatous endometrial hyperplasia in 1 case were encountered»