Japon bıldırcınlarında çizgili kasların embiryonal gelişimi üzerinde IGF-I'in (insulin-Like growth factor-I) etkileri
  1. Tez No: 157341
  2. Yazar: TURGAY DEPREM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAYAT GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
39 5. ÖZET Bu araştırma, İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-I'in Japon bıldırcını embriyolarının M. Longus colli dorsalis, pars thoracica (M. Spinalis thoracis) kasının gelişimi üzerine etkisini histolojik olarak incelemek amacıyla yapıldı. Bu çalışmada, materyal olarak 40 adet döllü Japon bıldırcını yumurtası kullanıldı. İnkübasyonun 3. günündeki yumurtaların küt uçları % 70'lik ethanol ile dezenfekte edildikten sonra bu küt uçta bir noktadan, chorio-allantoic zara zarar vermeden, her bir yumurtanm albumini içerisine bir kez olmak üzere recombinant human IGF-I (100 ng/ embriyo) enjekte edildi. İnkübasyonun 7-16. günlerinde her gün toplanan embriyolardan hazırlanan histolojik preparaüar ışık mikroskobunda incelendi. Gelişim süreci içerisinde, inkübasyonun 7. gününde yeni belirmeye başlayan- bantlaşma yapısı özelikle inkübasyonun 12. ve 13. günündeki embriyolarda daha iyi gözlendi. İskelet kası tellerinin birden fazla sayıda ve periferik yerleşimli, yassı nükleuslar taşıdığı gözlemlendi. On üçüncü güne kadar olan süre içerisinde kas tellerinde morfolojik ayrım yapılamamasına rağmen, inkübasyonun sonraki günlerinde özellikle kırmızı ve beyaz kas teli ayrımı yapılabildi. Kas mekikleri ise inkübasyonun 12. gününde gözlemlendi. İnkübasyonun 7. gününde yoğun olarak gözlenen glikojen miktarının her iki grupta da inkübasyonun 10. gününde azaldığı, 11. gününde ise gözlenememesine rağmen 13. günde artmaya başladığı ve inkübasyonun 16. gününde ortadan kalktığı gözlendi. Ayrıca miyofibril ayrımının tam olarak yapılabildiği inkübasyonun 16. gününde kas dokunun tam teşekkül ettiği izlendi. Sonuç olarak; Kas hücre çaplarının günlük artmasının yanı sıra IGF-I uygulanan gruptaki embriyolarda 7. ile 9., 10. ile 11. ve 1 1. ile 13. günler arasında farkın önemli olduğu ve özellikle 14. 15. ve 16. günler arasındaki farkın istatistiki açıdan önemli olduğu belirlendi. Ayrıca kontrol grubu ile IGF-I uygulanan gruplar hem kas hücresi çapı hem de kas hücre sayısı bakımından günlük olarak kıyaslandığında farkın istatistiki açıdan P < 0.001 düzeyinde önemli olduğu tespit edildi. Araştırmamızın amacı olan IGF-I uygulamasının kasın gelişimi üzerindeki etkilerinin olumlu olduğu ve gelişimi hızlandırdığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
40 6. SUMMARY The objective of the present study was to evaluate the effects of Insulin-like Growth Factor-I on histological development of m. Longus colli dorsalis, pars thoracica (m. Spinalis thoracis) muscles of Japanese quail embryos. Total of forty fertilized eggs were used. In ovo administration of rhIGF-I (lOOng/per embryo) was performed through the blunt end of the eggs. Before injection, blunt end of the eggs was sterilized with 70 % ethanol. A single hole was created with dental drill bit without penetrating the chorio- allontoic membrane. For histological evaluation, embryos were collected daily on days between 7 and 16 th of embriyonic development. Although banding pattern began to appear on embryonic day 7, it was easily seen on embryonic day 12 and 13. Myofibrils had several oval-shaped nuclei that were periferally located. We were able to morphological distinguish muscle fibers from embryonic day 13. Muscle bundles were clearly seen on embyonic day 12. Although the glycogen amount in both grups was decreased at E 10, it was increased at E 13. It appeared that skeletal muscle structure was completed at E 16 on which musle fibers was clearly countable. In conclusion, in ovo administration of the rhIGF-I increased the diameter of muscle fibers on E 7, 9, 10,1 1 and 13. Additionaly, in ovo IGF-I injection significantly increased both the diameter and number of muscle fibers (P < 0.001). Therefore, it was concluted that IGF-I accelerated the skeletal muscle development in quail embryos.