Sudan kaçınma stresi uygulanan sıçanlarda mesane epiteli üzerine lökotrien reseptör antagonisti montelukastın etkisinin araştırılması
The effect of leukotreine receptor antagonist-montelukast on the water avoidance stress (WAS)-induced degenerations of urinary bladder
  1. Tez No: 157340
  2. Yazar: ESRA ÇİKLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞULE ÇETİNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
1. ÖZET Organizmada stres yanıtı bir uyan olarak görülür ve organizmayı korumaya yönelik bir mekanizmadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda fiziksel ve psikolojik stres trölerinin mesane epiteli üzerinde olumsuz etkileri ortaya konulmuştur. Sebebi tam olarak anlaşılamamış olan interstisİyel sistit (İS)' in stres koşullarından etkilendiği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı: Kronik olarak uygulanan sudan kaçınma stresi ile oluşturulan mesane hasan üzerine lökotrien D4 (LTD4) reseptör antagonisti olan montelukastın etkisinin morfolojik ve biyokimyasal olarak araştmlması, stres sonucunda artan degranüle mast hücre sayı ve morfolojisi üzerine montelukastın etkisinin gösterilmesidir. Wistar Albino dişi sıçanlara 5 gün süresince her gün aynı saatlerde olmak koşulu ile 2 saat sudan kaçınma stresi (SKS) uygulanmıştır. Tedavi gruplarına ise her stres uygulamasından sonra intraperitoneal (i.p.) olarak lOmg / kg montelukast verilmiştir. Kontrol gruplarına herhangi bir işlem uygulanmazken, montelukast grubuna 5 gün süresince günde lOmg / kg montelukast i.p. olarak verilmiştir. Deneylerin bitiminde alman mesane örnekleri histolojik değerlendirme için formaldehit içinde tespit edilmiş ve rutin parafin takibinden sonra farklı kesitlere hematoksilen-eozin uygulanarak genel doku morfolojisi; asitli toluidin mavisi ve alsiyan mavisi ve safranin O boyalan uygulanarak da mast hücreleri incelenmiştir. Biyokimyasal olarak glutatyon (GSH) ve lipid peroksidasyon (LP) değerlendirmesinde kullanılacak MDA (malondialdehit) değerlendirmeleri için alman mesane dokulan ise -20°C de tutulmuştur. Düz kas kasılmasının incelenmesi için alınan mesane dokulan ise hemen Tirod çözeltisine konularak organ banyosu işlemlerine başlanmıştır. Deneylerin sonucunda kronik stresin mesane morfolojisinde histolojik hasara yol açtığı, hem degranüle olmuş mast hücre sayısı ve hem de toplam mast hücre sayışım artırdığı, GSH düzeyinde azalmaya, MDA düzeyinde ise artmaya sebep olduğu ve mesane dokusu kasılma yanıtında artış olduğu görülmüştür. 5 gün boyunca her gün stres sonrasında uygulanan montelukast tedavisinin mesane morfolojisinde izlenen histolojik hasan büyük ölçüde geri döndürdüğü,degranüle olmuş mast hücre sayısı ve toplam mast hücre sayışım anlamlı derecede azalttığı, GSH düzeyini artırdığı ve MDA düzeyini azalttığı; mesane dokusu kasılma yanıtında da azalmaya neden olduğu görülmüştür. Sonuç olarak kronik sudan kaçınma stresinin mesane morfolojisinde hasara yol açtığı, degranüle mast hücre sayısını ve degranüle olma oranlarım artırdığı ve dokuda oksidan hasara yol açtığı; bu semptomların LTÜ4 reseptör antagonisti montelukast tedavisi ile gerilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The Effects of Leukotriene Receptor Antagonist-Montelukast On The Water Avoidance Stress (WAS) - Induced Degenerations of Urinary Bladder Stress can induce inflammatory response at various organs and if it is chronic it may lead or aggravate chronic inflammatory diseases such as psoriasis, inflammatory bowel disease and aseptic cyctitis. We investigated the role of montelukast on the water avoidance stress (WAS) - induced degenerations of the urinary bladder epithelium (urothelium). The number of mast cells both degranulated and granulated was investigated in the mucosa and muscle layers. Urinary bladder muscle contraction under stress condition and the effect of montelukast was observed in organ bath. Wistar albino rats were exposed to WAS for five days (WAS group). Before exposing to WAS, 10 mg/kg melatonin (WAS+montelukast group) was injected i.p. to the animals. The urinary bladder samples stained with hematoxylen-eosin for general morphology, toluidin blue for visualizing mast cells and alcian blue and safranine O for visualizing heparine and histamine content of mast cells, were investigated with light microscope. Lipid peroxidation (LP), gluthatione levels and organ bath for isometric tension measurements were also assessed. In the WAS group increased number of degranulated mast cells in the mucosa and muscle, ulcerated areas in the epithelium of the urinary bladder were observed. In the WAS + Montelukast group relatively normal urothelial topography, decreased number of degranulated mast cells in the mucosa were observed. The increased lipid peroxidation and decreased glutatione levels in the injury group was prevented by montelukast. Stress increased bladder smooth muscle contraction in response to carbachol while treatment with montelukast abolished this effect and decreased the contraction of bladder muscle.The results have shown that montelukast has a reversal mechanism on WAS induced degenerated changes of urinary bladder epithelium on the basis of mast cell degranulation and decreased bladder muscle contraction. 4