A Weighted-priority algorithm for task allocation
- Tez No: 15741
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
V ÖZET Bu tezde yeni bir heuristic program yerleştirici algoritma tanı- tılmıştır. önce literatürde bulunan çeşitli algoritmalar incelen- r mistir. Sonra ^en önemli yerleştirme hedefleri toplanmış ve bu he deflere ulaşmak için kullanılan kurallar belirlenmiştir. Sonuç olarak bu hedeflerin optimizasyonu için öncelik ağırlıklı bir algoritmaya dayanan bir algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritma tarafından gerçekleştirilen yerleştirme bir çok yerleştirme hedefini öncelik sırasına göre yerine getirmektedir.Bu yerleştirme hedeflerinin program yerleştirmeyi ve sistem performansını nasıl etkilediğini görmek için simülasyon yapılmıştır. Bunun sonucunda program özelliklerine bağlı olarak yerleştirme hedeflerinin en uygun önceliklerinin ne olması gerektiği konusunda bazı yorumlarda bulunulmuştur. Bu yorumlar özellikle ilerde bir uzman program yerleştiricisinin kurulmasında faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis a new heuristic task allocation algorithm has been introduced. First various algorithms in the literature has been examined. Then the most important allocation goals..has been collected and the heuristics used for each goal has been determined. Finally an algorithm based on a Weighted-Priority Algorithm ' has been developed for the optimization of the allocation goals. The allocation performed by this algorithm satisfies multiple allocation goals according to their priority order. Some simulations has been performed in order to see the effect of these allocation goals on task allocation and system performance. As a result of this some valuable comments about what the most appropriate priorities of the allocation goals depending on the characteristics of tasks should be, has been given. These comments will be useful especially for future activities involving the construction of an expert task allocator.