Two storey dwelling unit design based on palladian grammar
- Tez No: 15740
- Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
V) 1 1 ÖZET PALLEDYEN GRAMER TABANLI İKİ KATLI KONUT TASARIMI Bilgisayar destekli mimari tasarım bugün artık teknolojik ekonomik acıdan ulaşılabilir olmuştur. 1960' lı yılların basından başlayarak bu alandaki teori ve uygulamalar mimariyi kökten değiştirecek noktaya ulaşmış bulunmaktadır. Bu tezin konusu iki katlı konut tasarımında bir sistem uygulamasıdır. Kullanılmış olan method ice“construc tion procedure”alarak adlandırılan ve sıfırdan başlayarak kullanım alanlarının peşi sıra atanması sonucu tasarımı ortaya çıkaran bir metottur. Tarifi erimiş olan gramer ise Paladyen stili bir gramerdir. Bu gramer kullanılarak yapı matrisi belli bir sentez uyarınca yerleştirme işlemi gerçekleştiril erek yapı oluşturulur. Bu yaklaşımda heuristik programlama yöntemlerinden biri olan“oluşturmasına”yöntemi kullanılmaış bulunmaktadır. Kullanılmış olan yaklaşım DESIGNER olarak adlandırılan bir uygulamayla tamamlanmıştır. Sistem değişik sınır şartlarında test edilmiştir. Beş'e üç matris ürerine kurulmuş olmasına rağmen, matris büyüklüğünün sistem performansı üzerindeki etkisini tespit edebilmek amacıyla, farklı matris boyutlarıyla da çeşitli testler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI 1 ABSTRACT TWO STOREY DWELLING UNIT DESIGN BASED ON PALLADIAN GRAMMAR Computer aided architectural design is now becoming a technologically and economically -feasible reality. From simple beginnings in the early 1960's, the theory and prac tice of this field have developed to the point where it will radically transform the practice of architecture. The scope of this thesis is an application in“Two Storey Dwelling Unit Design”. The method used is construction procedure which build up the layout from a null solution, by making a successive assignment of activity areas defined as a kind of Palladian style shape grammar in the site matrix according to a certain synthesis order. In this approach generate-and-test procedure in heuristic programming are in use. The approach is implemented in terms of a system called DESIGNER. The system is tested many times by specify ing different constraints. Although the system is based on a five by three site matrix, the system is also tested with different matrix sizes in order to determine the effect of the matrix sise on the performance.