Şizofreni hastalarında anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) geni I/D polimorfizm sıklığı ve plazma ACE aktivitesi ile ilişkisi
Association between angiotensin converting enzyme gene I/D polymorphism frequency and plasma ACE activity in schizophrenia patients
- Tez No: 157449
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Şizofreni; etiyolojisi ve patogenezi tam çözülmemiş karmaşık bir nöropsikiyatrik sendrom olup, toplumun % 0.5 - 1 'ini etkiler. Bu çalışmada, Eskişehir yöresinde yaşayan şizofreni hastalarının anjiotensin dönüştürücü enzim (ACE) gen polimorfizmi sıklığım saptayarak bu hastalık ile ACE gen polimorfizmi arasında ve aynı zamanda ACE gen polimorfizmi ile plazma ACE konsantrasyonu arasında bir ilişki olup olmadığım belirlemeyi amaçladık. Çalışmada şizofreni tanısı konmuş 132 hasta ve kontrol grubu için 105 sağlıklı kişiden elde edilen genomik DNA'lar kullanıldı. Ayrıca hasta ve kontrollerin plazma ACE konsantrasyonlarını karşılaştırmak için 3 1 şizofren hastası ile 26 sağlıklı kişiden elde edilen plazmalar kullanıldı. Venöz kandan tuz yöntemi kullanılarak elde edilen genomik DNA'lar PCR yöntemi kullanılarak ACE ve ACEX primerleri ile amplifiye edildi. PCR ürünleri elektroforeze tabi tutularak CCD kamera ile değerlendirildi. Plazma ACE konsantrasyonları ise ACE ELIZA kiti kullanılarak ölçüldü. Yapılan çalışmadaki veriler X,2 (ki kare) testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve t- testi ile değerlendirildi. Sonuçlarımıza göre; ACE geni, I/D polimorfizmi açısından şizofreni hasta grubundaki genotip oram (E %19, İD %45, DD %36) ile kontrol grubundaki genotip oram (II % 19, İD %44, DD %37) arasında önemli derecede bir farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ethiology and pathology of schizophrenia has not been solved entirely, yet. It is a complex neuropsychiatry syndrome. It influences a 0.5-1% of society. The aim of this study; is to detect the insidance of angiotensin converting enzyme (ACE) gene I/D polymorphism in the schizophrenic patients live in Eskişehir region, and to determine whether there are associations among this illness ACE gene I/D polymorphism, and plasma angiotensin converting enzyme concentrations or not. In our study, the genomic DNA were studied in total 237 individuals who 132 of them diagnosed as schizophrenia patients and 105 of them were control subjects were used. In addition, plasma of 31 schizophrenia patients and 26 healthy subjects were used to compare plasma ACE concentrations. Genomic DNA's prepared from peripheral blood by using salt method were amplified by PCR method using primers ACE and ACEX. PCR products were separated by agorose gel electrophoresis and visualized by CCD camera. Plazma ACE concentrations were measured by using ACE Elisa kit. The results were evaluated statistically by using x2 (chi-square) test, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA). According to our results, distribution of ACE gene I/D polymorphism between the schizophrenia patient group genotype proportions (II %19, ID %45, DD %36) and the healthy control group genotype proportions (E %19, ID %44, DD %37) were not significantly different. Plasma ACE concentrations were determined as 362.61+19.96 ng/ml in the schizophrenia patient group and 293.15±23.29 ng/ml in the healthy control group.