Gastrik biyopsilerden helicobacter pylori izolasyonu ve tanı metodlarının karşılaştırılması
- Tez No: 157450
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BERKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
2. ÖZET Bu çalışmada; bölgemizde dispeptik yakınması olan hastaların mide biyopsi örneklerinde H. pylori varlığı araştırılarak yöremizde H. pylori prevalansının belirlenmesi, ayrıca H. pylori tanısında kullanılan direk mikroskopi, histokimyasal boyama, üreaz, kültür ve serolojik testler gibi yöntemlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Ocak 2003 Şubat 2004 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Araştırma Hastanesi, Gastroenteroloji Bilim Dalı Endoskopi ünitesine başvuran dispeptik yakınmak 187 hasta incelemeye alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen olguların mide antrumundan 4 biyopsi örneği ve kan örnekleri alınmış, alınan biyopsi örneklerinden üçü mikrobiyolojik incelemeler için, dördüncü örnek ise histopatolojik inceleme için kullanılmıştır. Mikrobiyoloji laboratuvarına ulaştırılan biopsi örneklerinde direkt mikroskopi, üreaz testi ve kültürleri yapılarak H. pylori varlığı araştırıldı. Direk mikroskopi için Gram boyama, üreaz testi için Urea agar base, kültür için vankomisin, trimetoprim ve amfoterisin B eklenmiş % 7 insan kanlı Blood agar kullanıldı. Ekim yapılan besiyerleri anaerobik kavanoz içerisinde, CampyGen kitleri ile sağlanan mikroaeorofilik ortamda 37°C'de 3-7 gün inkübe edildi. Alınan serum örneklerinde H. pylori IgG antikorları ELIS A cihazında mikroelisa kitleri ile çalışıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda Gram boyamada 117 (% 62.6), histokimyasal boyamada 120 (% 64.2), üreaz testinde 116 (% 62.0), kültürde 64 (% 34.2), serolojik yöntemle ise 150 (% 80.2) olguda pozitiflik saptandı. Kültür esas alındığında, Gram boyamanın duyarlılığı % 99.0, özgüllüğü % 76.7 iken histokimyasal boyamanın duyarlılığı % 78.9, özgüllüğü % 56.4 olarak saptandı. Gastrik biyopsi materyallerinin üreaz testinin duyarlılığı % 92.2, özgüllüğü % 75 olarak saptandı. Olguların biyopsi materyallerinin kültürlerinde duyarlılık % 53.8, özgüllük % 1 00 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY In this study; we aimed to detect the H. pylori prevalence of our region from the gastric biopsy specimens of the patients suffered from dyspepsia, and also to make the comparison of direct microscopy, histopathology, urease, culture and serological methods ofH. pylori detection. 187 patients, which have come Gastroenterology Department of The Hospital of Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine suffering from dyspepsia from January 2003 to February 2004 have been evaluated. Four biopsy specimens and a blood sample have taken from every patient; 3 of the biopsy specimens were evaluated by microbiological methods and the forth ones were evaluated by a histopathological method. In microbiology laboratory the biopsy specimens were evaluated by direct microscopic examination, urease test and culturing. Direct microscopic examinations were made by Gram staining, urese tests were made by Urea agar base and for culturing Blood agar with 7% human blood, amphotericine B, trimethophrime and vancomycine was used. The inoculated plates were incubated 3-7 days in anaerobic jars with Campy Gen at microaerophylic system at 37 °C. The detection of H. pylori IgG antibody were made by ELISA with microelisa kits from blood samples. As a result; 117 (64.6%) samples by Gram staining, 120 samples (64.2%) by histochemical staining, 116 samples (62.0%) by urease test, 64 samples (34.2%) by culturing and 150 samples (80.2%) by serological methods were evaluated as positive. If culturing is taken as a main method; the specificity and sensitivity of Gram staining were 99.0%, 16.1% respectively, the specificity and sensitivity of histochemical staining were 78.9 %, 56.4% respectively, and the specificity and sensitivity of urease test were 92.2% and 75% respectively. The specificity and sensitivity of culturing method of the biopsy specimens were 53.8% and 100% respectively. IV