Comparison of efficiencies of two stage A-D modifications with the conventional activated sludge
  1. Tez No: 15750
  2. Yazar: HAKAN VEYSİ ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KRİTON CURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
VII ÖZET Atıksuların arıtılması çevrenin kirlenmesini engellemek için kullanılan tekniklerden birisidir. Son zamanlarda piyasada daha verimli çalıştıkları iddia edilen birçok metod ortaya çıkmıştır. A-B Sistemi ve OWEG Sistemi bunlardan sadece ikisidir. Bu çalışmanın amacı bu iki yeni sistemin verimini konvansiyonel aktif çamur prosesinki ile mukayese etmektir. Bu amaçla üç değişik sistem modeli yapılmıştır. Sistemler; a) Konvansiyonel Aktif Çamur: Havalandırma tankı, 3.5 saat bekletme süreli ye sonra çökeltme tankı, b) OWEG Sistem: Bu sistemde kontakt stabilizasyon işleminden sonra konvensiyonel aktif çamur sistemi gelmektedir. Bekletme süresi, kontakt tankında 30 dakika, stabilizasyon tankında ise 3 saattir. Çökeltme tankından çıkan üst suVIII daha sonra havalandırma tankında bekletme süresi 3 saat olan bir konvansiyonel aktif çamura alınmıştır. c) A-B Sistemi: Bu sistemde ise 30 dakikalık bir havalandırmadan sonra su çökeltme tankına gönderilmekte ve bilahare bekletme süresi 3 saat olan ikinci havalandırma tankına alınıp son çökeltmeden sonra deşarj edilmektedir. Sistemler ilk önce iki değişik kuvvetteki sentetik atıkla daha sonra ise tekstil ? ve evsel atıksu karışımı ile çalıştırılmıştır. Giriş KOİ değerleri ortalama olarak 400, 1700, 1900 mg/L olmuştur. Her sistem için toplam havalandırma süresi 3.5 saat olarak ayarlanmıştır. Değişik sistemler için sırayla yüzde 91, 93 ve 94 olmak üzere verimlilik sağlanmıştır. Bu değerlerin birbirine olan yakınlığı bir sistemin diğerlere nazaran avantajlı olduğunu söylemeyi engellemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Treatment of the wastewaters is one of the techniques used for the prevention of pollution of the environment. Different treatment techniques have been developed recently claiming that each of them is the most efficient. Among these, the A-B technique and the OWEG technique are the most recent ones. The present study aim to compare the treatment efficiency of this techniques and to compare them with the conventional activated sludge process. For this reason models were prepared for the three systems to be examined. Systems are; a) Conventional Activated Sludge: An aeration tank of 3.5 hours detention time and a clarifier b) OWEG System: The second system was consisting of a contact stabilization unit followed by a conventional activated sludge. Detention time inVI contact tank is 30 minutes and 3 hours in stabilization tank. The effluent from the first clarifier is passed to a conventional activated sludge which has a detention time of 3 hours. c) A- B System: Two pairs of aeration tanks and clarifiers located in series, the first aeration tank having a detention time only of 30 minutes while the second one 3 hours. The systems where fed initially by synthetic waste of two different strengths and then by a mixture of textile and domestic wastes. Average values of COD of the influent were 400, 1700, 1900 mg/L respectively. The total aeration time in all systems was adjusted to be 3.5 hours. The efficiency obtained for all the checked systems is above 90 per cent with a small advantage of two step systems. The fact that the efficiency is almost the same for all the systems is an indication that the different systems which are made available for commercial reasons do not have always any important advantage in comparison to classical treatment techniques at least for the treatment of domestic and similar wastewater. The study is concluded by stating that new techniques should be recommended- only after indicating clearly for what type of wastewaters are more advantageous then the conventional ones.