Development of an accelerated anaerobic process
- Tez No: 15749
- Danışmanlar: PROF. DR. KRİTON CURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Anaerobik aktif çamur yöntemi efektif bir arıtma yöntemi olmakla beraber, gaz üreten çamurun çöktürülmesinde zorluklar yer almaktadır. Bu çalışmada çamur, basınç uygulanarak başarılı bîr şekilde çökeltilmiş ve böylece anaerobik aktif çamur yöntemi ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. 2.4 litrelik reaktörler kullanılarak yapılan deneylerde aerobik aktif çamur ve bira fabrikası atık suyuna benzetilen bir karışım kullanılmıştır. Aerobik çamur ile yapılan deneyde 8 günlük bekleme süresi ve 4.5 kg uçucu katı madde/(gün-m3) yükü ile beslenince, uçucu katı madde azalmasında % 64 'lük bir verim elde edilmiştir. KOİ' si 4800 mg/L olan bira fabrikası atık suyunda ise 4 günlük bekleme süresinde % 88 KOİ azalması görülmüştür. Çökeltme tanklarında 10 m su basıncı kullanılmış ve tüm deneyler 35°C'de gerçekleştirilmiştir. Beslenme şeklinin düzenlenmesi ile verimin artacağı sanılmaktadır. Çalışmada yapılan diğer deneylerde ise anaerobik çamurun basic altındaki çökelme özellikleri ve anaerobik prosesin değişik basınçlar altındaki performansları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anaerobic activated sludge process or anaerobic contact process, as it is called by some authors, is a very effective treatment process because it decreases the duration of the decomposition. The only handicap of this process however, is the poor sludge settling due to gas bubbles in the anaerobic sludge. This handicap was overcame in this study by exerting pressure on the sludge. Under these conditions it has been seen that anaerobic sludge could effectively settle. The set-up used in the study consisted of an activated sludge unit, four anaerobic digesters, four gas containers, and four pressure apply systems which were used as settling tanks. All the experiments were carried out at 35°C. Aerobic sludge and a strong brewery wastewater was treated with anaerobic activated sludge process using a pressure of 10 m height of water in the settling tanks. When using aerobic sludge as feed with a HRT of 8 days and a loading of 4.5 kg TVS/(day-m'1) an efficiency of 64 percent TVS reduction was obtained. In case of brewery wastewater with an influent of 4800 mg/L COD and a HRT of 4 days, a COD removal efficiency of 88 percent was obtained. It is believed that efficiencies could be increased by improving some operational parameters. In the study, some other experiments were carried out to determine the settling characteristics of anaerobic sludge, and the performance of anaerobic process under different pressures.