Seçilmiş gençlik ve spor il müdürlüklerinde örgüt kültürü
Organization culture in selected citu directorate of youth and sport
- Tez No: 157592
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Yöneticiliği Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA- 2004 Kürşat Yusuf AT YAÇ Danışman Yrd. Doç. Dr. Metin ŞAHİN Bu araştırmada Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan personellerin çalıştıkları kurumdaki örgüt kültürü öğeleri ve ortak değerleri tespit edilerek, statüleriyle karşılaştırılıp kurumdaki var olan örgüt kültürü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın başlangıcında örgüt kültürü ile ilgili kaynak taraması yapılarak konunun alt yapısı oluşturulmuştur. Güvenilirlik ve geçerliliği yapılmış 30 sorudan oluşan anket sorulan hazırlanmıştır. Hazırlanan anket sorulan araştırma grubunu oluşturan Ankara, Konya, Karaman, Eskişehir, Kayseri, Sivas, Kırıkkale, Çankırı, Yozgat, Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan 312 personele uygulanmıştır. Bu çalışanlara kurum içindeki örgüt kültürüne bakış açları tespit edilmiştir. Araştırma 2003 yılında gençlik ve spor il müdürlüklerinde görev yapan il müdürü, şube müdürü, şef, uzman, sözleşmeli uzman, teknik eleman,antrenör, memur, hizmetli personel üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada yüz yüze görüşme tekniği uygulanmıştır. Deneklerin bilgi toplama araçlarına verdikleri cevaplar istatistikler işleme tabi tutulmuş, kimlik bilgileri için yüzdelerle yetinilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Selçuk University Health Institution Management of Sport Department Master Thesis / Konya- 2004 Kürşat Yusuf AYTAÇ Advisor Assittant Prof.Dr. Metin ŞAHİN In this research, the station of the staff Country of Young and Sports compared with the organizatioal culture elements and common rights which are found out, and the organizational culture is tried to be articulated. At the beginnig of the research, the literature of organizational culture is searched. Then, a questionary of 30 questions is prepared. The questionary is applied to a research group, who are chosen from the Country of Youth and Sport offices, in Ankara, Konya, Karaman, Eskişehir, Kayseri, Sivas, Kırıkkale, Çarıkın, Yozgat and Nevşehir. The number of the research group is 312, their view- point to the organizational culture is tried to be found out in this research. The research is applied to the managers, department managers, leaders, experts, technical staff, couches, emplayees and serving emplayees. Face- to- face conversations are used as research tool. The answers of the research group are statistically volued and the onformation about the identifications are volued in percantage.