Doymamış yağ asiti içeren sıvı yağlarla beslenen ratlarda rasyona vitamin E ilavesinin lipid peroksidasyonuna etkileri
The effects of supplementation of vitamin E on the lipid peroxidations of rat fed liquid oils including unsaturated fatty acids
- Tez No: 157597
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİRUZE KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
6. ÖZET. T.C. S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (VET) Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ /KONYA 2004 Neriman ACAR Doymamış Yağ Asidi İçeren Sıvı Yağlarla Beslenen Raflarda Rasyona Vitamin E İlavesinin Lipid Peroksidasyonuna Etkileri Bu çalışmada; tekli doymamış yağ asidi (fındık yağı), çoklu doymamış yağ asidi (ayçiçek yağı) ve a-tokoferol asetat ilavesinin (250 mg/kg diyet) beyin MDA, GSM plazma MDA, total kolesterol, HDL kolesterol ve trigiliserit konsantrasyonları üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştımada 6 aylık yaşta, canlı ağırlıkları birbirine yakın (ortalama 240g) 30 erkek ve 30 dişi olmak üzere topiam 60 rat kullanıldı. Ratlar 5 gruba ayrılarak, kontrol grubu; ratlar için özel olarak hazırlanmış standart yem ile beslendi. Yem ve sular hayvanlara ad libitun olarak uygulandı. Araştırmada 5 deneysel grup oluşturularak bu gruplar şu şekilde düzenlendi; 1. Kontrol, 2. Fındık yağı (% 6.5), 3. Fındık yağt + vitamin E (250 mg/kg yem), 4. Ayçiçek yağı (% 6.5), 5. Ayçiçek yağı + vitamin E (250 mg/kg yem). Araştırma 56 gün sürdürüldü. Deneme sonunda kardiyak punksiyonla kanlan alınarak MDA kolesterol, 11DL kolesterol, tirigliserit, vitamin E ölçümleri yapıldı. Beyin dokularında da GSH ve MDA ölçümü yapıldı. Fındık yağı ilave edilen gruplarda beyin GSM değerleri ayçiçek yağı ilave edilen gruplara göre daha yüksek (P0.05) tesbit edilmiştir. Yağ ve vitamin faktörleri arasında interaksiyon tesbit edilmiştir. 50Ayçiçek ve fındık yağ ilavesinin beyin MDA değerlerine önemli (P>0.05) etkisinin olmamasına karşın, vitamin E ilavesinin beyin MDA değerlerini düşürdüğü (P0.05) sebep olmadığı tesbit edilmiştir. Sonuç olarak, ratlarda yürütülen bu çalışmada, sıvı yağların farklı oranlarda doymamışlık derecelerine sahip olma özelliğine bağlı olarak oksidasyona olan duyarlılıklarının da farklı olabileceği, tekli doymamış yağ asidi içeren findik yağının peroksidasyondan daha az etkilendiği ve kan trigliserit konsantrasyonlarını azaltıcı etkisinin olduğu gözlenmiş olup, farklı antioksidan maddelerle desteklenerek yapılan çalışmaların hu konuya ışık tutacağı kanısına varılmıştır. 51
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Effects of Supplementation of Vitamin E on the Lipid peroxidations of Rat Fed Liquid Oils including Unsaturated Fatty Acids In this study, the effcts of supplementation of monounsaturated fatty acid ( hazelnut oil), polyunsaturated fatty acid (sunflower oil) and vitamin E (a-tocopherol acetate; 250 mg/kg feed) on the brain malondialdehydc (MDA). glutatione (GSH), plasma MDA, total cholesterol, HDL cholesterol and triglyceride concentrations of rats were investigated. In this trial, a total of 60 rats of 30 male and 30 female which have 6 mounths age, in equal of body weight were used. During the experiment, these animals fed with standart ration as ad libitum. There were five experimental groups in this study as following; 1. Control, 2. Hazelnut oil (6.5 %), 3. Hazelnut oil plus vitamin E (250 mg/kg), 4. Sunflower oil (6.5 %), 5. Sunflower oil plus vitamin E (250 mg/kg). At the end of the experiment, blood samples were taken by cardiac puncture and MDA, cholesterol, HDL cholesterol, triglyceride and vitamin E analyses were made in plasma; also GSH and MDA concentrations were measured in brain tissue of rats.