Sarkoidoz ve sjögren sendromunda dudak biyopsisinin tanısal değeri ve immünohistokimyasal analizler
The diagnostic value of labial biopsy at sarcoidosis sjögren's syndrome and immunohistochemical analyses
- Tez No: 157721
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI TANYERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Sarkoidoz ve Sjogren sendromu (SS) tüm sistemleri tutabilen multisistemik, kronik ve otoimmün hastalıklardır. Klinik olarak benzer şikayetlere yol açan bu iki hastalığı ayırt etmek bazen güçtür ve invazif işlemlere gerek duyulmaktadır. Çalışmamızda sarkoidoz ve SS hastalıklarının ayırıcı tanısında dudak biyopsinin değerini ve immünopatogenezin önemli olduğu bu hastalıklarda CD3, CD4, CD8 ve CD20 gibi immünohistokimyasal boyama yöntemlerinin ayırıcı tanıdaki değerini araşırdık. Sarkoidoz hasta grubu ile SS hasta grubu immünohistokimyasal markerlar açısından birbiriyle karşılaştırıldığında sarkoidozda CD4+ ve CD3+ immünreaktivitesi istatistiksel olarak anlamlı, CD8+ immünreaktivitesi ise anlamsız bulunmuştur. Sjogren sendromu grubunda ise CD20 immünreaktivitesi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Minör tükrük bezi biyopsisini radyolojik evre ile karşılaştırdığımızda anlamlı bir ilişki olmadığını tespit ettik. Bu sonuçlara göre minör tükürük bezi biyopsisi sarkoidoz ve SS'nun tanısında son derece faydalıdır. Ayrıca sarkoidoz ve SS'nin ayırımında özellikle mikroskopik yöntemlerinin ayırıcı tanıda yetersiz olduğu durumlarda yada her iki hastalığın birlikte bulunduğu ddurumlarda minör tükürük bezlerinde saptanan lenfositlerin immünohistokimyasal analizler ile alt grupların saptanması tanıda yararlı olabilir. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sarcoidosis and Sjogren syndrome (SS) are multisystemic, chronic and autoimmune disease that affects all systems. It is difficult to differentiate these diseases that causes clinically similar complaints, and needs invasive procedures. In this study we investigated the value of lip biopsy in the differential diagnosis of sarcoidosis and SS, and the value of immunohistochemical markers such as CD3, CD4, CD8, and CD20 at the immunopathogenesis. Sarcoidosis and SS were compared according to immunohistochemical markers. It was found that at sarcoidosis CD3 and CD4 immunreactiviy are statistically higher than SS, and at SS CD20 immunreactivity is statistically higher than sarcoidosis. CD8 didnot show any significance between groups. We also compared lip biopsy with radiological stage, and couldn't find significant relation. According to these results we concluded that lip biopsy is very useful differentiating sarcoidosis and SS. When the microscopic methods are not enough to differentiate sarcoidosis and SS, or when they are seen together, then obtaining the subgroups of lymphocytes with immunohistochemical methods can be helpful at diagnosis. 64