Kopya freze tekniği ile elde edilen tam seramik feldspatik kuronların yapımında kullanılan çeşitli maket materyallerinin kenar ve iç uyuma etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of several modelling resins to marginal and internal fit, which were used for construction of full ceramic feldspathic crowns prepared with the copy milling technique
  1. Tez No: 157720
  2. Yazar: BİRİZ BAŞARAN ORDUKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN SEVÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
9. ÖZET Son yıllarda hastaların estetik beklentilerinin artması ve adeziv diş hekimliğindeki gelişmelerle birlikte, diş rengindeki restorasyonlann kullanımı artmıştır. Bununla birlikte, metal-seramik sistemlere alternatif oluşturabilecek tam seramik sistemlerin kullanımı da günümüzde yaygınlaşmıştır. Araştırmamızda, kopya freze tekniği ile elde edilen tam seramik feldspatik kuronların yapımında kullanılan 5 farklı maket materyalinin, kenar ve iç uyuma etkisi in vitro olarak değerlendirildi. Kopya freze tekniği olarak Celay sistemi kullanıldı. Kullanılan maket materyalleri ise; Celay Tech ( Espe, Germany ), yeni geliştirilen Celay Tech ( Vita, Germany ), Palavit GLC ( Heraus/Kulzer, Germany ), GC Pattern Resin LS ( GC Corporation, Japan ) ve Duralay ( Reliance Dental Mfg. Co. USA )'dir. Kontrol grubu olarak Celay sisteminin orjinal maket materyali Celay Tech ( Espe, Germany ) kullanıldı. Ana modelin hazırlanmasında, dişleri taklit eden akriiik esaslı plastik çene üzerinde, üst sol santral dişin tam seramik kuron için kesimi yapıldı. Kesik dişin silikon esaslı ölçü maddesi ( Speedex, Coltene, Switzerland ) kullanılarak Wash tekniği ile ölçüsü alınıp, dubiikatı oluşturuldu. Daha sonra, tip 4 sert alçı ( Begostone, Bremen, Germany ) ile her grup için 7 adet olmak üzere, toplam 35 adet standart deney örneği hazırlandı. Standart deney örnekleri rastgele numaralandırılarak, 7'şerii 5 ayrı gruba ayrıldı. Celay cihazında, tam seramik feldspatik kuronların freze edilebilmesi için maketlerin hazırlanması aşamasına geçildi. Bu amaçla 3 adet ışıkla sertleşen ve 2 adet otopolimerizan modelaj reçinesi kullanıldı. Tüm feldspatik kuron maketlerinin hazırlanmasında direkt teknik kullanıldı. Maketler elde edildikten sonra, üretici firmanın önerileri doğrultusunda toplam 35 adet Celay feldspatik kuron elde edildi. Simantasyon işleminden önce, kesit alınacak noktaların standardize edilmesi amacıyla, deney örnekleri freze cihazında ( Dremel, Germany ) 91köklerinden işaretlendi. Kuronların simantasyonunda, dual polimerizasyon mekanizmasına sahip, düşük vizkozitede, radyo-opak ve hibrid kompozit yapıda olan bir reçine siman kullanıldı. Kesit alma işleminden önce, deney örnekleri şeffaf epoksi reçineye gömüldü. Daha sonra tüm örnekler elmas disk yardımıyla vestibülo-palatinal yönde kesildi. Kesitlerin görüntüleri, dijital bir kamera ve stereomikroskop yardımıyla bilgisayara aktanldı. Daha sonra bilgisayarda bir ölçüm programı ( Image Caliper ) kullanılarak, dişler ile kuronlar arasındaki uyum standardize edilen 5 noktada mikron cinsinden ölçüldü.Tüm ölçümler aynı araştırmacı tarafından 3'er kez tekrarlananarak, ortalamaları alındı. Verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde SPSS for Windows 10.0 istatistik paket programı kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Friedman ve Wilcoxon rank testleri kullanıldı. Duralay grubu ve Palavit grubunun A ( labial ölçüm nokası ), B ( labial orta ölçüm noktası ), C ( insizal ölçüm noktası ) ve E ( palatinal ölçüm noktası ) siman film kalınlığı değerleri diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Aynca Duralay grubunun A ( labial ölçüm noktası ) ve C ( insizal ölçüm noktası ) siman film kalınlığı değerleri Palavit GLC değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi. Tüm kenar ve iç uyum değerleri 100 mikronun altında ve klinik olarak kabul edilen değerler olarak saptandı. En iyi uyum değerleri Pattern Resin, Celay Tech ( Espe ) ve Celay Tech ( N/ita ) gruplarında bulundu. 92
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY The use of tooth-coloured restorations have increased in recent years due to improved adhesive dentistry and rising esthetic demands of patients. Together with this demand, currently, full ceramic systems are being used wide-spread which can create an alternative to metal-ceramic systems. In this research, the effect of 5 different modelling resins used for costruction of full ceramic feldspathic crowns that is prepared with the copy- milling technique, to marginal and internal fit was evaluated in vitro.“ Celay ”system was used as the copy-milling technique in our study. The modelling materials used are as follows; Celay Tech ( Espe, Germany), recently developed Celay Tech ( Vita, Germany ), Palavit GLC ( Heraus/Kulzer, Germany ), GC Pattern Resin LS ( GC Corporation, Japan ) and Duralay ( Reliance Dental Mfg. Co. USA ). The original modelling material Celay Tech ( Espe, Germany ) was used as the controlling group. In the process of building up the main model, the upper left central tooth was prepared for the full ceramic crown on the teeth imitation acrylic based plastic jaw. The prepared tooth was duplicated with Wash impression technique by using silicon based impression material ( Speedex, Coltene Switzerland ) on itself. Then 35 standard experimental samples were constructed with type 4 hard plaster and these standard experimental samples were randomly numbered and grouped in 5 with 7 samples each. Next step was the preparation of the modelling resins in order to mill the full ceramic feldspathic crowns in Celay machine. For this purpose, 3 light- polymerized and 2 autopolymerized modelling resins were used. Direct technique was implemented for the preparation of all crown models. After having the resin crown models, 35 Celay feldspathic crowns were milled in direction of the producing company's suggestions. 93The samples were marked on their roots in milling machine ( Dremel, Germany ) for the purpose of standardizing the point that would be sectioned, just before the cementation process. In cementation of crowns, radio-opaque, hybrid composite with dual polymerization and low viscosity was applied. The experimental samples were embedded into transparent epoxy resin before the sectioning process. Then all the samples were sectioned with a diamond disk through the center of the crowns in a vestibule-palatinal direction. The images of the sections were transferred to a computer by a digital camera and a stereomicroscope. Following the image transfers, the fit between the teeth and the crowns were measured in terms of microns at 5 different standardized points by using a software program. All the measurements were repeated three times and averaged by the same researcher. In evaluating the data statistically, a statistics software program SPSS for Windows 10.0 was used. Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Friedman and Wilcoxon rank tests were used in inter-group comparisions. A ( labial measuring point ), B ( labial medium measuring point ), C ( incisal measuring point ) and E ( palatinal measuring point ) cement film thickness valuations of Duralay and Palavit groups were statistically observed to be significantly higher than other groups. In addition, A ( labial measuring point ) and C ( incisal measuring point ) cement film thickness values of Duralay group were statistically witnessed to be meaningfully higher than values of Palavit GLC. Any considerable differentiations were not found among other groups. All marginal and internal fit values were found to be clinically acceptable and under 100 microns. The best fit values were found in Pattern Resin, Celay Tech ( Espe ) and Celay Tech ( Vita ) groups. 94