Adjuvan yüksek doz kemoterapi ve otolog periferik kök hücre nakli uygulanan yüksek riskli meme kanserli hastalarda her 2/neu durumunun hastalıksız sağkalıma ve toplam sağkalıma etkisi
  1. Tez No: 157729
  2. Yazar: OKAN KUZHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Meme kanserli hastalarda yüksek doz kemoterapinin sağkalıma etkisi tartışmalıdır. Prospektif randomize çalışmalar, belirli alt grupların daha çok yarar göreceğini göstermektedir. GATA Tıbbi Onkoloji Kliniği Kemik îliği Transplantasyon Merkezinde 10 ve üzerinde metastatik aksiller lenf düğümü olan 54 meme kanserli olgunun ortanca 31 aylık izlem sonrasında 5 yıllık sağkalım olasılığı, Kaplan Meier yöntemi ile %58,5 olarak saptanmıştır. Nakille ilişkili ölüm oranı %3,7'dir. Hastaların patoloji laboratuvarında arşivlenmiş olan parafin bloklarından immUnohistokimyasal yöntemle HER 2/neu boyaması yapıldı. HER 2/neu negatif (n=23) ve pozitif grup (n=13) birbiriyle hastalıksız sağkalım ve toplam sağkalım açısından karşılaştırıldı. Ortanca 30 aylık izlem sonrasında, HER 2/neu negatif ve pozitif gruplar arasında, 5 yıllık toplam sağkalım olasılığı açısından (%48,5 ve %58,2, log rank ile p=0,86) ve hastalıksız sağkalım oranlan açısından bir fark bulunamamıştır (%30,5 ve %43,7, p=0,74). Hastalıksız sağkalım toplam sağkalım oranlan arasında istatistiksel olarak önemli bir fark olmasa da, HER 2/neu pozitif grupta sonuçlar daha iyi gibi görünmektedir. Bu sonuç, literatür verilerine uymamaktadır. Bu uyumsuzluk, çalışmamızda, HER 2/neu için immUnohistokimyasal çalışmanın, 1394,7±707,3 (ortanca 1394,0) gün beklemiş olan parafin bloklarla yapılmış olmasından, izlem süresinin kısalığından ve hasta sayısının azlığından kaynaklanabilir. HER 2/neu durumunun meme kanserli hastaların yüksek doz kemoterapiden sonraki sağkalımlarma etkisini ortaya koymak için prospektif randomize çalışmalann planlanması gereklidir. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY The role of high-dose chemotherapy and autologous hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) in breast cancer is still controversial. If high-dose chemotherapy proves to benefit patients with breast cancer, it is quite likely that this benefit will be limited to a subgroup of patients. Between March 1997 and June 2004, totally 54 breast cancer patients with at least 10 metastatic lymph nodes underwent to high-dose chemotherapy with HSCT. After a median follow-up of 31 months, the 5-year overall survival rate was %58.5. The transplantation related mortality was %3.7. Depending on HER 2/neu status detected by immunohistochemistry of archival specimens, they were divided into HER 2/neu negative (n=23) and positive (n=13) groups. They were compared together regarding disease-free survival and overall survival. No statistically significant differences were detected between HER 2/neu negative and positive arms in 5-year disease-free survival (%30.5 and %43.7, p=0.74) and in overall survival (%48.5 and %58.2, p=?.86). Contrary to literature results, the survival rate in the HER 2/neu positive group seems to be superior. This may be caused by short follow-up period, small sample size and delayed immunhistochemistry staining of archival specimens. To clarify the value of the HER 2/neu status in predicting outcome after high-dose chemotherapy, prospective randomized studies are needed. 27