Exchange rate determination in Turkey 1981-1989: A purchasing power parity deviation analysis
- Tez No: 15773
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
TÜRKİYE'DE DÖVİZ KURUNUN BELİRLENMESİ 1981-1989 SATIN ALMA GÜCÜ PARİTESİNDEN SAPMA ANALİZİ Satin Alma Gucu Paritesi (SAGP) teorisi döviz kurlarinda ortaya cikan değişliklerin iki ülkenin enflasyon oranlari arasindaki farkla aciklanabilecegini savunmaktadir. Bu calisma SAGP'yi indirek olarak 1981-1989. yillari arasinda Türkiye'ye uygulamaktadir. Amaç SAGP'den sapmalarla, ekonominin temel makro ve mikro gostergeleriyle arasindaki ilişkileri ortaya cikarmaktir. 1981-1984 döneminde döviz kurunun SAGP'den sapmasi dis ticaret dengelerinindeki değişmelerle aciklanabilmektedir. 1984-1988 döneminde ise döviz kurundaki değişiklikler yerli yatirim araclariyla döviz arasindaki net reel getirinin birlikte oynamasi prensibine gore belirlenmiştir. 1989 basindan itibaren gerçeklesen net reel TL artisi ancak bir politik karar olarak aciklanabilmektedir. Bu değişikliği istatistiki modellere uydurmak mumkun olamamaktadir.
Özet (Çeviri)
EXCHANGE RATE DETERMINATION IN TURKEY 1981-1989 A PURCHASING POWER PARITY DEVIATION ANALYSIS The purchasing power theory states that exchange rates should move equivalent to the amount of persisting inflation differential between two countries. This paper applies PPP indirectly to the case of Turkey, in the period 1981 to 1989. The purpose is to determine a linkage between the deviation from the central PPP theorem and selected economic indicators of Turkey. In the period 1981 to 1983 the real depreciation of the currency can be attributed to improvements in the trade indicators, as well as monetary expansion and inflation. The relative significance of the trade indicators dimishes in 1984-1988, where a real return equilibrium between investment instruments dominates the real exchange rate trends. The year of 1989 represents a major shift from the exchange rate policy of the prevoius eight years. In 1989 the real appreciation of the currency cannot be linked to an economic model, nor to any of the major variables. Hence, the exchange rate developments of 1989 can only be explained by' a policy shift.