Effect of processing parameters on the mechanical properties of PP, HDPE, LDPE and HIPS
Kalıplama şartlarının polipropilen, yüksek yoğunluklu polietilen, alçak yoğunluklu polietilen ve plistiren'in mekanik özellikleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 15780
  2. Yazar: HALİL DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET kalıplama şartlarının polipropilen yüksek yoğunluklu Polietilen, alçak yoğunluklu polietilen ve polistiren 'in mekanik özellikleri üzerindeki etkisi Enjeksiyonla kalıplanmış PP, HOPE, LDPE ve HlPS'nin çekme özelliklerinin kalıplama şartlarıyla, ısıl işlem ve yeniden kazanım faktörüyle değişimi incelendi- Bütün numuneler“ram enjeksiyon makinası”nda kalıplandı. Görüldü ki: çekme özellikleri silindir sıcaklığının artması ile azalırken piston hızının artışı ' çekme özelliklerini etkilememektedir. Kalıp sıcaklığı malzemelerin çekme özellilerini artırmaktadır. Polistirenin kalıplama -şartlarına karşı duyarsızlığı nedeniyle bekleme zaman. ve soğutma zamanının polistirenin özelliklerine etkisi yoktur. Isıl işlem, seçilen malzemelerin çekme özelliklerini iyileştirmektedir. Yeniden kazanım olayının polipropilenin çekme özelliklerine bir etkisi yoktur. Fazladan enjekte edilmiş plastiğin çekme özelliklerine etkisi gözlenemedi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECT OF PROCESSING PARAMETERS ON THE MECHANICAL PROPERTIES OF PP, HOPE, LDPE AND HIPS The variations in the tensile properties of injection molded polypropylene CPP>, high density polyethylene (HOPE), low density polyethylene (LDPE) and high impact polystyrene (HIPS) with processing conditions, annealing and recycling were examined. All specimens were injection molded in the ram injection molding machine. It is observed that tensile properties decrease with increasing cylinder temperature but» increasing the punch speed does not affect the tensile properties. An increase in mold temperature improves the tensile properties. There is no effect of the holding and cooling times on the properties of HIPS because of the HIPS's inertness to the molding conditions. Annealing improves the tensile properties of the materials. Recycling does not affect the tensile properties of PP. (The overflow mass effect on the tensile properties could not be observed.)