Trakea rekonstrüksiyonunda geliştirilmiş anastomoz koruma tekniği ve otolog kartilaj greft kullanımı (deneysel çalışma)
- Tez No: 157843
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
VI-ÖZET Günümüzde rezeksiyon ve rekostrüksiyon gerektiren trakeal lezyonlar giderek artmaktadır. Trakeanın geniş rezeksiyon ve rekonstrüksiyonlarnıdaki sorunların giderilebilmesi için anastomoz teknikleri ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Bu deneysel çalışma trakeal anastomozlarda destekleyici bir materyal olarak bio- absorblanan kollojen fibrin adezyon patch kullanımının etkinliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Denekler (tavşan) 4 gruba ayrılmıştır. Segmentel trakeal rezeksiyonu takiben I. grupta uç-uca anastomoz uygulanmış, III. grupta ise rekonstrüksiyon için serbest auriküler kartilaj greft kullanılmıştır. II. ve IV. gruplarda ise anastomoz hattını desteklemek ve güçlendirmek amacıyla bio-absorblanan kollojen fibrin adezyon patch ile anastomoz hattı çepeçevre sarılmıştır. Deneklerin klinik durumları gözlenmiş ve sakrifikasyon sonrası makroskobik, mikroskobik incelemeleri ile trakeal çap ölçümleri yapılmıştır. Yara iyileşmesi ve epitelizasyon konularında bio-absorblanan kollojen fibrin adezyon patch uygulanan gruplarda daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Ancak sürür sayısının önemli ölçüde düşürülmesi, potansiyel olarak anastomozda açılma riskini de beraberinde getirmiştir. Bu tür materyaller greft kullanılan veya uç-uca anastomoz uygulanan rekonstrüksiyonlarda destekleyici ve güçlendirici malzeme olarak kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
VII-YABANCI DİL ÖZET SUMMARY Tracheal Reconstruction With Using a Developed Tecnique for Prevention of Anastomosis and Using Auricular Cartilage Graft Tracheal lesions which require resection and reconstruction are increasing in our era. A variety of anastomotic techniques have been studied to solve the problems in extensive resection and reconstruction of trachea. This experimental study was planned to investigate the efficiency of using bio- absorbabl kollogene fibrin adhesion patch as a supportive material in tracheal anastomosis. Experimental rabbits were divided into 4 groups. After the segmental tracheal resection, an end-to-end anastomosis was performed in group I and a free graft of auricular perichondrium was used for reconstruction in group III. Bio-absorbabl kollogene fibrin adhesion patch was used around the tracheal anastomosis as a supporting and reinforcement agent in group II and group IV. The clinical status was recorded and the macroscopic and microscopic examinations and the measurements of tracheal lumen were assesed at the time of sacrification. The bio- absorbabl kollogene fibrin adhesion patch groups (group II and group IV) had better results in mucosal in growth and wound healing. But potential risk for anastomotic dehiscence due to exceeding decrease of number of sutures. This kind of materials can be used as a potentially supporting and reinforcement metarial in both end-to-end anastomosis and graft replacement. 73