Trakea rekonstrüksiyonunda allogreftlerin ve otogreftlerin karşılaştırılması; amnion zarının serbest halka greftlerine etkisi (Deneysel çalışma)
- Tez No: 164598
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET FERİDUN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
67 ÖZET Yakın zamanlara kadar birçok klinik ve deneysel çalışma yapılmasına rağmen henüz trakea rekonstrüksiyonu konusunda tatmin edici bir sonuca ulaşılamamıştır. Bu çalışma, trakeal rekonstrüksiyon yöntemlerini karşılaştırmalı olarak inceleme ve insan amnion membram desteğinin katkılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 30 adet melez sokak köpeği 4 gruba ayrılarak incelendi. 1. Gruba allogreft trakea transplantasyonu uygulandı, 2. Gruba amnion membram ile desteklenmiş allogreft trakea transplantasyonu uygulandı, 3. Gruba otojen kulak kıkırdağından tam halka rekonstrüksiyon uygulandı, 4.Gruba amnion membram ile desteklenmiş otojen kulak kıkırdağından tam halka rekonstrüksiyon uygulandı ve gruplar birbirleri ile ölüm zamanı ve histopatolojik yönden karşılaştırıldı. Grupl ve grup 2 deki deneklerin daha uzun yaşaması trakeal rekonstrüksiyonlarda uç uca anastomoz yönteminin en seçkin ve akılcı yöntem olduğunu, amnion membranın kullanılmasının özellikle nekroz oluşumu ve kıkırdak dejenerasyonunu önlediği aynı zamanda epitel erozyonunu, fibrozisi ve granülasyon dokusu oluşumunu azalttığı tespit edildi. 67
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY Although many clinical and experimental works have been done until recent years, there has not been any satisfactory conclusion about trachea reconstruction. This study was done in order to define the contrubitions of human amnion membran support and to investigate tracheal reconstruction methods comparatively. In this study 30 cross-bred street dogs were investigated selecting them into 4 groups. In the first group; allogreft trachea transplantations, in the second group; allogreft trachea transplantation was supported with amniotic membran, in the third group whole ring reconstruction made of otogen ear cartilage, in the forth group a whole ring reconstruction made of otogen ear cartilage supported with amniotic membran were applied. These groups were compared with eachother according to the death time and histopatologicaly state. We found out that the reason of the longer life of the dogs in the 1. and 2. group was that end to end anastomosis method in tracheal reconstructions was the most feasible method, the usage of amniotic membran prevents especially the necrosis formation and cartilage degerenation. Howaver it decreases the epithel erosion, fibrosis and the formation of granulation tissue. 68