Evre I epidermoid karsinomlarda otokrin motilite faktör reseptörünün sağ kalım üzerine etkisi
Autocrine motility factor receptor expression patients with stage I non-small cell lung cancer
- Tez No: 157866
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL KAYNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Çalışmamızda, operasyon sonrası patolojik incelemede primer evre I skuamöz hücreli karsinom olduğu kanıtlanan 30 hastada AMFR varlığını, AMFR ifadesinin varlığı ile hastanın yaşam süresi arasında bir ilişki olup olmadığı ve AMFR ile tabakalanmış subgruplarda (hastanın yaşı, cinsi, tümörün büyüklüğü ve farklılaşma derecesi) yaşam süresinin karşılaştırılmasında AMFR ifadesinin bir etkisinin olup olmadığını araştırmayı planladık. Kliniğimizde cerrahi rezeksiyon uygulanan ve operasyon sonrası patolojik olarak evre I olduğu saptanan toplam 30 skuamöz hücreli akciğer kanseri hastasının cerrahi örnekleri çalışmaya alındı. Hastaların 7'si kadın, 23'ü erkekti. Ortalama yaş 60.3 ± 9.5 (yaş aralığı: 33-77) yıldı. Olguların hiçbiri operasyon öncesi ve sonrası kemoterapi veya radyoterapi almamıştı. Patolojik incelemede toplam 16 olgunun tümörü iyi/orta diferansiye, 14 olguda ise az diferansiye bulundu. Şimdiki evreleme sistemine göre olguların 11 'inin evre IA, 19'nun da evre IB olduğu saptandı. Operasyon sonrası hastaların takibi ortalama 48 ± 11 aydır. İmmünohistokimyasal evrelemede avidin-biotin-peroksidaz kompleksi (ABC) tekniği kullanıldı. Kontrol grubu olarak kolon karsinomlu hastaların parafin blokları kullanıldı. Parametrelerin kıyaslanmasında ki kare testi kullanıldı. Sağ kalım analizi Kaplan - Meier metodu ile yapıldı ve istatistiksel farklar log-rank testi ile doğrulandı. Sağ kalım üzerine AMFR ifadesi ve klinik özelliklerin etkisini ortaya çıkarmak için Cox regresyon analiz modeli uni varyant ve multi varyant olarak uygulandı. Çalışmaya alınan evre I skuamöz hücre karsinomlu 30 hastanın 6' sında (% 20) AMFR ile boyama pozitif bulundu. Geriye kalan 24 hastada (% 80) AMFR ile boyamanın negatif olduğu görüldü. Tümör hücrelerindeki AMFR ifadesi ile hastanın yaşı, cinsi, tümörün 28büyüklüğü ve farklılaşmanın derecesi arasında anlamlı bir birliktelik gözlenmedi. AMFR varlığı ile dört yıllık yaşam süresinin her alt grupla (yaş, cins, tümör büyüklüğü ve farklılaşması) Kaplan - Meier analizinde incelenmesinde yaş (hem 60 yaş altı ve hem 60 yaş üstü), kadın cinsiyet ve tümör büyüklüğünün (> 3 cm) anlamlı etkiye sahip olduğu görüldü. Tümörün 3 em'den büyük olduğu AMFR ifadesi pozitif hastalarda prognozun, tümörün 3 cm'e eşit veya küçük olduğu AMFR ifadesi negatif olan hastalardan, önemli ölçüde daha kötü olduğunu saptadık. Tüm yaşam süresi AMFR pozitif olan hastalarda AMFR negatif olanlara kıyasla önemli derecede kötü bulundu (p= 0.052). Multivaryant analizde AMFR pozitifliği (p 3 cm) yönünden anlamlı bir etkiye sahip olduğu ve sağ kalımı negatif yönde etkilediği görülmüştür. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we aimed to show any correlation with autocrine motility factor receptor (AMFR) expression which associates with increased cell migration and poor survival in certain types of human cancers, or any effect of AMFR on survival to establish the usage of this biomarker for prognostic evaluation for stage I squamous cell carcinoma. AMFR expression was analyzed immunohistochemically, using a monoclonal antibody (3F3A) in tumor specimens from 30 patients with stage I squamous cell carsinoma. The avidin-biotin peroxidase complex (ABC) technique was used for immunohistochemical staining. Out of 30 tumors, 6 (20%) were positively stained with AMFR, and 24 (80 %) were negatifly stained with AMFR. The AMFR expression, age, gender. T factor,and differentiation were included in the assesment of prognostic factors. The cumulative survival rates were calculated by the Kaplan-Meier method and the significance was assessed by the log-rank test. The cox proportional-hazard models was applied for univariate and multivariate analysis to confirm the prognostic impact of the factors on survival.