Miyokardiyal koruma açısından eşzamanlı antegrad/ven greft kardiyoplejisinin antegrad kardiyopleji yöntemi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 157865
  2. Yazar: MUSTAFA SAÇAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN ÖNEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
VIII. ÖZET Miyokardiyal Koruma Açısından Eşzamanlı Antegrad / Ven Greft Kardiyoplej isinin Antegrad Kardiyopleji Yöntemi ile Karşılaştırılması Amaç: Aort yoluyla antegrad kardiyoplej inin verilmesi açık koroner arterlerde kardiyoplejik solüsyonun dağılımını sağlar, fakat bu solüsyon tıkanmış damarların ötesine geçemez. Bu olası problemin üstesinden gelmek için kardiyoplejik solüsyon direk ven greftler içinden verilebilir. Bu çalışmada; koroner arter baypas cerrahisi sırasında eşzamanlı antegrad/ven greft kardiyoplejiyi, antegrad kardiyopleji ile kıyaslamayı amaçladık. Materyal metod: Yirmi hasta iki gruba bölündü. Grup I' deki hastalara aralıklı antegrad kardiyopleji uygulandı (n:10). Grup Il'deki hastalara ise aralıklı antegrad kardiyopleji ile birlikte distal anastomozu tamamlanmış safen venler aracılığıyla da ilave kardiyopleji verildi. Enzim düzeyleri ve hemodinamik veriler kardiyopulmoner baypastan önce, kros klemp konmasından önce, kros klemp kaldırılmasından 5 dakika, 3 saat, 6 saat, 12 saat, 24 saat ve 48 saat sonra kaydedildi. Gruplar arasında yaş, distal anastomoz sayısı, total perfüzyon zamanı, kros klemp zamanı, diyabetes mellitus insidansı, önceden geçirilmiş miyokardiyal infarktusu, koroner arter hastalığının ciddiyeti açısından bir fark yoktu. Sonuç: Her iki gruptaki enzim düzeyleri ( CKMB, troponin I, miyoglobin) benzerdi. Postoperatif düşük kardiyak debi sendromu, perioperatif miyokardiyal infarktüs ve ventriküler aritmi açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Tartışma: Uygulanan iki teknik de miyokardiyal fonksiyonların postoperatif dönemde hızlıca düzelmesine izin vermiştir. Ven greft kardiyopleji yöntemi antegrad kardiyopleji yönemine benzer sonuçlar verse de, antegrad infüzyonlar arasında aort kökünden hava çıkarma işlemine gerek göstermez. Ek olarak bu yöntemle distal anastomoz hattındaki hemostazın kontrolü de sağlanmaktadır. 52
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY Comparison Of Simultaneous Antegrade/Vein Graft Cardioplegia With Antegrade Cardioplegia For Myocardial Protection Objectives: Antegrade cardioplegic delivery via the aorta ensures distribution of the cardioplegic solution through open arteries, but not beyond obstructed vessels. This potential problem can be overcome by delivering cardioplegia by direct vein graft. The purpose of this study was to compare simultaneous antegrade/vein graft cardioplegia with antegrade cardioplegia during coronary artery bypass surgery. Methods: Twenty patients were divided into two groups. In group I, intermittant antegrade cardioplegia was conducted (n:10). In group II, intermittant antegrade cardioplegia was performed together with each completed vein graft (n:10). Enzyme release and hemodynamic data were obtained before the onset of CPB and after 5 minutes release of cross clamp, 3, 6, 12, 24 and 48 hours after operation. Both groups were similar in age, number of distal anastomosis, total perfusion time, CPB time, and incidence of diabetes, previous myocardial infarction, severity of coronary artery disease. Results: Enzyme release (CPK-MB, Troponin I, Myoglobin) was similar in both groups. Furthermore, no significant difference was noted in the incidence of postoperative low cardiac output syndrome, perioperative myocardial infarction and ventricular arrhytmia (p>0.05). Conclusions: Both techniques permitted rapid postoperative recovery of myocardial function. However through the graft cardiolegic method was simpler and did not require deaering the aortic root between antegrade infusions. In addition, hemostasis of distal anastomos lines was controlled by this technique. 53