Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi klinik bakteriyoloji ve infeksiyon hastalıkları kliniği'nde 1990-2004 yılları arasında yatırılarak izlenen akut viral hepatit olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of caseswith acute viral hepatitis hospitalized bethween 1990-2004 in the clinic of infectious diseases, meram faculty of medicine, Selçuk University
  1. Tez No: 157991
  2. Yazar: BAHAR TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİTİRGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
1990-2004 yılları arasında kliniğimizde akut viral hepatit tanısı ile yatan 561 olgu etyolojik, epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin belirlenmesi amacı ile geriye dönük olarak değerlendirildi. Olgular 7-77 yaş arasında olup yaş ortalaması 26.76Ü4.51 idi. Olguların 297'si erkek, 264'ü kadın olup 270'i (%48.2) HAV, 233'ü (%41.5) HBV, 18'i (%3.2) HCV, 3'ü (%0.5) HDV, l'i (%0.2) HEV, 4'ü (%0.7) HAV+HBV koinfeksiyonu, 3'ü (%0.5) diğer (2'si HSV tip 2 ve l'i EBV) ve 29 tanesi (%5.2) etiyolojisi saptanamayan grupta yert aldı. Hepatit A olgularının en sık sonbahar ve kış aylarında ve daha çok öğrencilerde görüldüğü saptandı. Olguların 377 tanesinde (%67.2) bulaşma yolu saptanamadı. En sık görülen yakınmalar halsizlik (%73.8), sanlık (%67), bulantı (%66.1) ve idrar renginde koyulaşma (%56.9) idi. En sık görülen bulgular ise ikter (%85), hepatomegali (%44) ve splenomegali (%8.2) idi. Ortalama AST değeri 1433.38 (106-7963), ortalama ALT değeri 1951.96 ( 218-15596 ), total bilirubin ortalama değeri ise 9.13 (1.3-35) idi. 42
Özet (Çeviri)
Five hundred sixty one cases hospitalized in our clinic between 1990-2004 were evaluated respect to etiological, epidemiological, clinical and laboratory features retrospectively. The age of cases was between 7-77 (mean: 26.76±14.51). 297 of them were male and 264 were female. 270 of them (48.2%) were HAV infection, 233 (41.5%) HBV, 18 (3.2%) HCV, 3 (0.5%) HDV, 1 (0.2%) HEV, 4 (0.7%) HAV and HBV coinfection, 3 (0,5%) others (2 HSV type 2 and 1 EBV), and etiology could not be determined in 29 (5.2%) of the cases. Hepatitis A cases were seen frequently in autumn and winter and seen more in students. In 377 (67.2%) of the cases any route of transmission could not be determined. The most frequent symptoms were weakness (73.8%), jaundice (67%), nausea (66.1%) and dark urine (56.9%). The most frequent signs were jaundice (85%), hepatomegaly (44%) and splenomegaly (8.2%). Mean AST level was 1433.38 (106-7963), ALT was 1951.96 (218-15596) and total bilirubin was 9.13 (1.3-35). 43