Ege bölgesinde alerjik hastalıkların prevalansında son sekiz yıldaki değişiklikler
Prevalance of allergic disease in Aegean region for the past eight years
  1. Tez No: 158154
  2. Yazar: FİGEN GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESEN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET: Ege Bölgesinde Alerjik Hastalıkların Prevalansında Son Sekiz Yıldaki Değişiklikler Ege bölgesinin 7 ilinde 1993-1994 yıllan arasında yapılan çalışmada astım, alerjik rinit, alerjik konjunktivit ve alerjik deri hastalığı sıklığım sırasıyla %3.8, %4.6, %12,6 ve %19.4 olarak belirlenmişti. Son yıllarda tüm dünyada prevalansın artmasına paralel olarak, bölgemizde de prevalansın arttığı düşünülerek aynı yöntemle bölgede araştırma yapılması planlandı. AMAÇ: Bu çalışmada önceki araştırmadaki yöntem kullanılarak son 8 yılda Ege Bölgesi okul çocuklarında alerjik hastalıkların prevalansı ve bu prevalansı etkileyen faktörlerdeki değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. HASTALAR VE YÖNTEM: Bu çalışmaya 2001-2002 öğretim yılında İzmir, Manisa, Uşak, Kütahya, Afyon, Denizli, Muğla ve Aydm illerindeki ilköğretim okullarına devam eden, yaşlan 6-18 yaş arasında değişen, %51.8'i erkek, %48.2'si kız olmak üzere 3370 çocuk randomize olarak alınmıştır. Çocuklara anket çalışması, fizik muayene, sp IgE ve PEF ölçümleri uygulanmıştır. BULGULAR: Çocukların %21,2'si en az bir kez hışıltı atağı geçirmişken astım oranı %6,4 bulunmuştur. Alerjik rinit, alerjik konjunktivit, alerjik deri hastalığı sırasıyla %13,6, %13,2 ve %23,7 olarak saptanmıştır. Alerjik konjunktivit ve alerjik deri hastalığı sıklığı, önceki çalışmamızla benzer 64şekilde Muğla ilinde en yüksek oranlarda iken, astım Aydın'da, alerjik rinit ise Kütahya illerinde en sık bulunmuştur. Ege Bölgesi genelinde astım %2.6, alerjik rinit %9, alerjik konjunktivit %0,6 oranında artış göstermiştir. Astımda cinsiyet farkı gözlenmezken alerjik rinit, alerjik konjunktivit ve alerjik deri hastalıkları anlamlı olarak kızlarda yüksek oranda bulunmuştur. Alerjik hastalıkların sıklığını etkileyen faktörler araştırıldığında astım ile geçirilmiş hışıltı atağı, ailede astım öyküsü arasında anlamlı ilişki gösterilirken parazitoz, düşük sosyoekonomik durum, pasif sigara içimi ile anlamlı ilişki gösterilememiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Prevalence of allergic disease in Aegean region for the past eight years: We determined the incidence of asthma, allergic rhinitis, allergic conjunctivitis and atopic dermatitis as in following sequence 3.8%, 4.6%, 12.6% and 19.4% our studies that we made between 1993-1994 in seven cities of the Aegean region. We think that the prevalence has increased in our region like the whole world in recent years. AIM: We aimed to research the prevalence of the allergic disease in schoolchildren and the induced factors effectings prevalence by using our prior study for the past 8 years in the Aegean region. PATÎENTS and METHOD: Three thousand three hundred seventy children ages ranged 5-18 (48.6% boys, 51.4% girls) were accessed to randomised study who are attending preliminary school in rhe cities of Manisa, Uşak, Kütahya, Afyon, Denizli, Muğla and Aydın between 2001 and 2001 education year. Questionnaire, physical examine, Sp IgE and PEF were performed on these children. FİNDÎNGS: Percentage of 21.2 children had at least one wheezy attach, it was found that 6.4% were asthmatic.Allergic rhinitis, allergic cojunctivitis and atopic dermatitis were found in percentages of 13.6, 13.2 and 23.7 respectively.Like our prior study the high incidence of allergic conjunctivitis and atopic dermatitis were found in Muğla, asthma was found more often in Aydm and allergic rhinitis in Kütahya. The aegean region has shown an increase of asthma by 2.6%, allergic rhinitis by 9%, allergic conjunctivitis by 660.6%. We didn't find gender difference for asthma but allergic rhinitis, allergic conjunctivitis and atopic dermatitis were found in high percentages in girls. When researching frequency of allergic diseases, the affecting factors has shown meaning relation between asthma and wheezy attach and parental asthma but no parasitic infection, low socioeconomical level and pasive smoking (p> 0.05).