İzole tavşan damarlarında, histaminin doz yanıt eğrisinde sönmeye neden olan etkenlerin araştırılması
Evaluation of the factors, causing fade in the dose-response curve of histamine, in the isolated rabbit arteries
- Tez No: 158178
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
2.1. Özet 2.1.1. Araştırma Başlığı izole tavşan damarlarında, histaminin doz yanıt eğrisinde sönmeye neden olan etkenlerin araştırılması. 2.1.2. Araştırmacı İsmi Dr. Taylan Benker 2.1.3. Özetin Anahatları Histamin, damar düz kaslarında Hi reseptörleri aracılığı ile gevşemeyi sağlayan faktörlerin salınmasını tetikleyerek gevşetici etki göstermektedir (1,2,3). Ancak, farklı damar bölgelerinde farklı yanıt paternleri göstermektedir (4,5,6). Bu farklılığın nedeni olarak, histamin H-ı, hb, H3 reseptörleri aracılıklı aktivitenin cGMP ve cAMP'in birikimine bağlanmakta ve gevşetici etkiden cGMP oluşumunu aktive eden endotel kaynaklı gevşetici faktör / nitrik oksit (EDRF/NO) ile etkileşimi sorumlu tutulmaktadır (1,2,3,7). Araştırmamızda, tavşan izole aorta bölgelerinde histamin ile oluşturulan doz-yanıt eğrisinde sönme olarak tanımlayabileceğimiz bu farklı yanıt paternlerinin oluşumunun kinetiğini ve reseptör sonrası olayların etkisini inceledik. Deneyler sırasında, 2-2.5 kg ağırlığında Yeni Zelanda Albino tavşanları kullanıldı. Hiperkolesteroleminin etkisinin de araştı rılabilmesi için, randomize olarak iki gruba ayrılan tavşanlardan, birinci gruptakiler, dört hafta süre ile normal tavşan yemiyle, diğer gruptakiler ise kolesterolden zengin tavşan yemiyle beslendi. Tavşanlardan alınan asendan aorta, desendan aorta ve torakal aorta bölgeleri, içinde Krebs- Henseleit tuz çözeltisi bulunan ve % 95 O2 ve % 5 CO2 karışımı ile havalandırılan organ banyolarına asıldı. Her bir doku için, histaminin tek başına oluşturduğu yanıt- zaman eğrileri, agonist veya antagonist maddelerden (metilen mavisi, L-argininemetil ester sentetaz (L-NAME), nifedipin, çinko sülfat) biriyle inkübe edildikten sonra uygulanan histaminin oluşturduğu yanıt-zaman eğrileri ile karşılaştırıldı. Endotel ve endotel kaynaklı gevşetici faktörlerin direkt olarak etkilendiği hiperkolesterolemi, L-NAME uygulanmasında, histaminin oluşturduğu maksimal yanıtın anlamlı ölçüde azaldığı ancak, yanıt-zaman eğrileri incelendiğinde yanıtın kinetiğini anlamlı ölçüde etkilemediği gözlendi. Endotel kaynaklı faktörler üzerinde direkt etkisi olmayan, metilen mavisi, nifedipin ve çinko sülfat gibi maddelerin histamin yanıt-zaman eğrilerinde anlamlı değişikliklere yol açtığı gözlemlendi. 2.1.4. Anahtar Kelimeler Histamin, hiperkolesterolemi, kinetik, tavşan, aorta, sönme, endotel, metilen mavisi, nifedipin, L-NAME,, organ banyosu
Özet (Çeviri)
2.2. Yabancı Dilde Özet 2.2.1. Study Title Evaluation of the factors, causing fade in the dose-response curve of histamine, in the isolated rabbit arteries. 2.2.2. Author Name Dr. Taylan Benker 2.2.3. Summary Histamine, triggers the release of relaxant factors (EDRF) via endothelial histamine Hi receptors (1,2,3). On the other hand, histamine induces different response patterns in the different artery segments (4,5,6). This difference is tought to be associated with accumulation of cGMP and cAMP, via Hi, H2, H3 receptors related activity of histamine and, EDRF/NO is responsible for the relaxation by activating the cGMP (1,2,3,7). In recent study, the kinetics and the post receptor events that provoke the different response patterns, which can be named as fade, were evaluated in the different isolated segments of rabbit aorta. White New Zeland rabbits (2-2.5 kg) were used throughout the study. In order to evaluate the effects of hypercholesterolemia, two groups of rabbits selected randomly which the first group fed with regular rabbit chow while the other group fed with cholesterol enriched rabbit chow for four weeks. The aortic segments; ascending aorta, descending aorta and thoracic aorta, excised from the rabbits were hanged in the isolated organ baths filled with Krebs-Henseleit salt solution and bubbled with 95 % O2 and 5 % CO2. For each individual tissue, the time-response curves mediated by histamine; when given alone and after theincubation with one of the agonist or the antagonist agents (methylene blue, L- arginine methyl esther synthase (L-NAME), nifedipine, zinc sulfate) were compared. The maximal responses of histamine were significantly reduced in situations like hypercholesterolemia, adminstration of L-NAME which directly effect endothelium or endotellial activity. On the others hand, when kinetics of time-response curves were evaluated, there was no significant change in kinetics of response. The drugs, that do not directly affect endothelial activity such as; methylene blue, nifedipine and zinc sulphate, significantly altered the time-response curves of histamine. 2.2.4. Keywords Histamine, hypercholesterolemia, kinetics, rabbit, aorta, fade, endotellium, methylene blue, nifedipine, L-NAME, indomethazin, organ bath