Halkla ilişkilerin marka değerine katkısı ve halkla ilişkilerde marka değer ölçümü (PR metre)
Contribution of public relations to brand value and brand value measurement in public relations (PR metre)
- Tez No: 158548
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
oz Halkla İlişkilerin Marka Değerine Katkısı ve Halkla İlişkilerde Marka Değer Ölçümü adını verdiğimiz çalışma sırasında marka ve marka değeri olguları bileşenleri ve unsurlarıyla irdelenmektedir. Marka değerini,“markanın müşteri algısındaki konumu”biçiminde ele alan çalışma, markaya değer katma ya da marka değeri oluşturmayı, halkla ilişkiler perspektifinden ele almaktadır. Halkla ilişkiler yoluyla oluşan değer çalışmada, PR Gücü kavramı altında değerlendirilmektedir. Halkla ilişkiler yoluyla oluşan marka değerinin (PR Gücü),“Farkındalık”ve“Yakınlık”faktörleri (ki bu algılar“Markanın Uzlaşma Becerisi”biçiminde ele alınmaktadır) ile“Güven”ve“Güç”olmak üzere 4 faktörde ele alındığı çalışmada, sözkonusu faktörlerin tüketici algısında biçimlenmesini sağlayan unsurlar saptanmaktadır. Belirlenen unsurların sözkonusu faktörlere etki katsayısını hesaplanarak, halkla ilişkiler yoluyla oluşan marka değerinin belirlenmesine yönelik bir yönetim ve denetim metodolojisi ortaya konulmaktadır. Oluşturulan metodolojinin uygulanabilirliği, konut sektörüne yönelik saha çalışması ile sınanmaktadır. ABSTRACT In the study of doctoral thesis named as“ The Contribution of Public Relations to the Value of Brand and the Measurement of the Brand Value in Public Relations”the facts of brand and brand value is analyzed with their elements and components. This work focuses on the brand value with an approach of“ the status of the brand in the perception of consumer”and handles the subject of adding value to the brand or building a brand value from the Public Relations perspective. The other study which is created using public relations is also evaluated in the notion of
Özet (Çeviri)
oz Halkla İlişkilerin Marka Değerine Katkısı ve Halkla İlişkilerde Marka Değer Ölçümü adını verdiğimiz çalışma sırasında marka ve marka değeri olguları bileşenleri ve unsurlarıyla irdelenmektedir. Marka değerini,“markanın müşteri algısındaki konumu”biçiminde ele alan çalışma, markaya değer katma ya da marka değeri oluşturmayı, halkla ilişkiler perspektifinden ele almaktadır. Halkla ilişkiler yoluyla oluşan değer çalışmada, PR Gücü kavramı altında değerlendirilmektedir. Halkla ilişkiler yoluyla oluşan marka değerinin (PR Gücü),“Farkındalık”ve“Yakınlık”faktörleri (ki bu algılar“Markanın Uzlaşma Becerisi”biçiminde ele alınmaktadır) ile“Güven”ve“Güç”olmak üzere 4 faktörde ele alındığı çalışmada, sözkonusu faktörlerin tüketici algısında biçimlenmesini sağlayan unsurlar saptanmaktadır. Belirlenen unsurların sözkonusu faktörlere etki katsayısını hesaplanarak, halkla ilişkiler yoluyla oluşan marka değerinin belirlenmesine yönelik bir yönetim ve denetim metodolojisi ortaya konulmaktadır. Oluşturulan metodolojinin uygulanabilirliği, konut sektörüne yönelik saha çalışması ile sınanmaktadır. ABSTRACT In the study of doctoral thesis named as“ The Contribution of Public Relations to the Value of Brand and the Measurement of the Brand Value in Public Relations”the facts of brand and brand value is analyzed with their elements and components. This work focuses on the brand value with an approach of“ the status of the brand in the perception of consumer”and handles the subject of adding value to the brand or building a brand value from the Public Relations perspective. The other study which is created using public relations is also evaluated in the notion ofPR Power. The study examines the value of brand builded by public relations (PR Power) using four factors as“Awareness”and“Affinity”-these perceptions examined as the“Ability of conciliation of brand”- and“Trustable”and“Powerful”and determines the criteria that help these factors to come out in the perception of consumers. Measuring the effects of determined criteria on the stated factors, a methodology of management and control to reveal the value of brand which is put forward by public relations. The validity of newly created methodology is tested by an ampiric study on the residence industry. Ill