Seçim dönemlerinde siyasal parti kampanyalarının gazetelere yansıması
Reflection of political campaing on newspaper in election period
  1. Tez No: 158549
  2. Yazar: ÖZGÜ IŞIK YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET 3 Kasım 2002 seçimlerinde; AKP iktidar olurken, bir önceki mecliste yer alan tüm partiler, meclis dışında kaldı. 3 Kasım 2002 seçimlerini anlamanın yollarından biri, 'belge' niteliğinde olan o dönemde yayımlanan gazeteleri incelemektir. Bu düşünceden hareketle, çalışmada seçimden önceki son bir ay boyunca yayımlanan gazeteler incelenmiş olup, örneklem 1 Ekim 2002-2 Kasım 2002 tarihleri arasında Milliyet, Cumhuriyet, Zaman ve Star gazetelerinin birinci sayfalarında seçim ve siyasal partilerle ilgili tüm yayınlar olarak belirlenmiştir. Araştırmada öne sürülen hipotezler şunlardır:“Gazeteler destekledikleri adayları birinci sayfalarında daha çok ön plana çıkartmaktadırlar. Parti lideri ve adayların haber ve fotoğraflarını, onları ön plana çıkartacak biçimde düzenlemektedirler.”,“Gazeteler desteklemedikleri partilere gazetelerinin birinci sayfalarında ya hiç yer vermemektedirler ya da çok az yer vererek bu partileri hiç yokmuş gibi saymaktadırlar”ve“Gazeteler haber ve fotoğrafları taraflı olarak yayımlayarak seçmenin oy verme davranışına etki etmeye çalışmaktadırlar.”Bu hipotezleri test edebilmek için araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın amacı; Türkiye'de sıkça gündeme gelen medyanın siyasal hayata yön vermeye çalıştığıyla ilgili çalışmalara bir örnekle katkıda bulunmaktır. ABSTRACT On November 3, 2002, Turkish citizens voted the AKP into power. In one breath, all members of the ruling coalition under Prime Minister Bülent Ecevit were blown out of Parliament. In this research, I analyze the the text of newspapers (Milliyet, Cumhuriyet, Zaman and Star) written betwen October 1,2002 and November 2, 2002. My hypothesis are;“If the newspapers suppot some parties and canditates, they use the news about them on the first pages more often than others.”,“If the newspapers don't suppot a party, their news and photographs aren't used on the first pages at all or are used only one or two times”“The newspapers try to effect electors”The methot in this research is content analyze. The purpose of my research is the degree to which words were emphasized by newspapers. And It's tried to find how many news was published about all parties on the first pages. n
Özet (Çeviri)